29.8 C
Chicago
wtorek, 21 maja, 2024

Przeszukania u Obajtka. Tusk mówi o potrzebie rozliczenia poprzedniej władzy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura Krajowa poinformowała o przeszukaniach u b. prezesa Orlenu Daniela Obajtka w związku ze śledztwami ws. zaniżania cen i fuzji Orlenu z Lotosem. Premier Donald Tusk mówi o potrzebie rozliczenia polityków poprzedniej władzy za nadużycia, podkreślając, że to „zadanie niezależnych sądów i prokuratury”.

We wtorek przed południem szef rządu zapowiedział konferencję prokuratury, mówiąc: „będziemy rozliczali za nadużycia władzy tych, którzy przegrali 15 października, nikt o niczym nie zapomina”. Przekazał, że na konferencji „potwierdzą to prokuratorzy”.

Na popołudniowej konferencji w siedzibie PK prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że dokonano przeszukań u byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka oraz kilku byłych dyrektorów Orlenu w związku z trwającymi śledztwami ws. zaniżania cen i fuzji Orlenu z Lotosem. Zapewnił, że jednym z jego głównych priorytetów jest rozliczenie przestępstw popełnionych w latach 2016-2023, przestępstw – jak powiedział – „popełnionych w czasach, kiedy prokuratorzy nie ścigali przedstawicieli władzy państwowej”.
Przekazał, że najważniejsze toczące się wobec Orlenu postępowania dotyczą: fuzji Orlenu z Lotosem, wyrażenia zgody na sprzedaż 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej dla Saudi Aramco, kwestii zaniżonych cen paliw na rynku hurtowym i detalicznym jesienią 2023 r., a także przekazania bez nadzoru spółce OTS ponad 1,5 mld zł.
Prokurator krajowy powiedział, że zaplanowane jest m.in. przesłuchanie byłego prezesa Orlenu. „Jeszcze nie wiem, w jakim charakterze” – dodał Korneluk i zastrzegł, że „są to świeżo wszczęte postępowania, prowadzone są w sprawie”.
Konferencja była reakcją na doniesienia medialne dotyczące szwajcarskiej spółki Orlenu OTS. W połowie kwietnia br. „Rzeczpospolita” pisała, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2022 r. próbowała zablokować powołanie na stanowisko prezesa spółki Orlen Trading Switzerland Samera A. Powodem miały być podejrzenia o arabski ekstremizm.
Portal Onet informował natomiast o ostrzeżeniach płynących ze strony wewnętrznych służb bezpieczeństwa Orlenu. Te wskazywały, że pochodzący z Libanu Samer A. jest podejrzewany o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah oraz zamieszany w nielegalny obrót ropą z Iranu. „Obajtek te ostrzeżenia zlekceważył i postawił Samera A. na czele Orlen Trader Switzerland (OTS). W efekcie Orlen stracił 1,6 mld zł, co wyszło na jaw dopiero po utracie władzy przez PiS i odwołaniu Obajtka” – podał portal.
Prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys mówiła na wtorkowej konferencji, że „należy (…) przyjąć, że osoba, która stała na czele spółki, jako prezes zarządu OTS (Samer A. – przyp. PAP), nie powinna w ogóle na czele tej spółki się znaleźć”. Zastanawiające jest również miejsce i siedziba powołanej spółki, a więc Szwajcaria. Było to w kantonie, który jest rajem podatkowym” – podkreślała Adamajtys.
Prok. Korneluk przekazał natomiast, że Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, dlaczego wobec Samera A., który miał status podejrzanego i był ścigany listem gończym, zastosowano wolnościowy środek zapobiegawczy, czyli poręczenie majątkowe. „Funkcjonariusze publiczni nie mogą być bezkarni. Dotyczy to przede wszystkim polityków, jak i szeregu innych osób dysponujących publicznymi środkami” – mówił.
Adamajtys przekazała we wtorek, że ani b. prezes Orlenu Daniel Obajtek, ani Samer A. na razie nie zostali wezwani przez prokuraturę.
Według posła KO Michała Szczerby były prezes Orlenu przebywa obecnie poza Polską. „Obajtek od dłuższego czasu jest na Węgrzech, czyli nie jest tam od pięciu dni czy tygodnia” – mówił we wtorek polityk.
Wkrótce po konferencji prokuratury Obajtek oświadczył na platformie X, że nie ma i nigdy nie miał niczego do ukrycia, zaś prokuratura dysponuje potrzebnymi danymi. „Wszystkie transakcje Grupy Orlen były i są rejestrowane oraz udokumentowane. Dotąd nie byłem zaproszony na przesłuchanie. Ale premier Donald Tusk i inni już mnie publicznie skazali. To jest właśnie praworządność tej koalicji” – dodał Obajtek.
„Nie jestem mścicielem. Jestem premierem demokratycznego rządu w dużym europejskim kraju. Moim zadaniem jest zapewnienie niezależności sądu i prokuratury. Moim celem jest, aby niezależne sądy i prokuratura skutecznie rozliczyły polityków. Nie na mój rozkaz, ale na podstawie prawa” – napisał na portalu X premier Donald Tusk.(PAP)
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520