32.5 C
Chicago
sobota, 22 czerwca, 2024

Reksio, Bolek i Lolek… Otwarcie Centrum Bajki i Animacji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO przy bielskim Studio Filmów Rysunkowych zostanie otwarte w piątek. Twórcy centrum postawili sobie za cel opowiedzieć w ciekawy sposób historię miejsca, w którym powstały seriale o Reksiu czy Bolku i Lolku.

„Celem, który przyświecał nam podczas tworzenia Centrum, było podtrzymanie tradycji, a zarazem opowiedzenie w ciekawy, nowoczesny sposób kilkudziesięcioletniej historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych. Chcieliśmy zaciekawić najmłodszych gości, którzy być może dopiero u nas po raz pierwszy zetkną się z takimi bohaterami, jak Reksio, Bolek i Lolek, Baltazar Gąbka czy Smok Wawelski, a u ich rodziców czy dziadków obudzić najmilsze wspomnienia z dzieciństwa” – powiedziała wicedyrektor Studia Karolina Lorenc.

Jak podkreśliła, Centrum jest rodzajem „edukacyjnej platformy międzypokoleniowej”, gdzie goście wykorzystując najnowocześniejsze techniki multimedialne będą mieli możliwość uczyć się przez zabawę.
„To największa tego typu inwestycja nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy” – podkreśliła Lorenc.
Główną atrakcją Centrum jest multimedialna i interaktywna wystawa stała, zlokalizowana na dwóch kondygnacjach. Opowiada historię Studia oraz przybliża proces tworzenia animacji. Zwiedzający zobaczą, jak powstaje film rysunkowy: od pierwszej postawionej kreski, przez stworzenie postaci, tła, aż po ożywienie i udźwiękowienie obrazu. Zwiedzający mogą wcielić się w rolę reżysera i samodzielnie stworzyć własną animację. Częścią centrum jest sala kinowa i amfiteatr.
Oficjalne otwarcie nastąpi w piątek po południu. W weekend będzie można odwiedzić OKO, zaplanowano szereg atrakcji. W amfiteatrze odbędzie się oficjalna premiera książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” i spotkanie autorskie z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach. Akcja opowieści toczy się w bielskim Centrum. W sali kinowej pokazany zostanie premierowo pilotażowy odcinek serialu „Bystre Oczka”, nowej produkcji Studia. Odbędą się także warsztaty filmowe, gry terenowe oraz koncerty.
Budowa Centrum trwała od lutego 2022 roku. Pierwszym krokiem był demontaż budynku, w którym mieściła się między innymi sala kinowa. Później wzniesiony został w tym miejscu nowy gmach, który z zabytkową siedzibą Studia połączyła przewiązka. Koszt całkowity – łącznie z remontem siedziby wytwórni – wyniósł około 41 mln zł. Na budżet inwestycji złożyły się pozyskane przez Studio fundusze norweskie, pieniądze z resortu kultury, a także samorządu Bielsko-Biała. Gmina pod budowę przekazała działkę.
Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 roku. W bielskiej wytwórni powstawały przede wszystkim seriale dla najmłodszej widowni o przygodach Reksia, Bolka i Lolka, Baltazara Gąbki czy Pampaliniego. Z instytucją współpracowali między innymi Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

 

szf/ aszw/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520