29.8 C
Chicago
wtorek, 21 maja, 2024

Prezes PKO BP: Szczyt inflacji to 15 proc., może 15,5 proc. „Liczymy każdą złotówkę”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prognozy PKO BP dotyczące szczytu inflacji mówią o poziomie 15 proc., może 15,5 proc. – informuje w wywiadzie dla sobotniego „Super Expressu” prezes PKO BP Iwona Duda.

 

Gazeta zapytała prezes PKO BP, kiedy będzie pik inflacyjny, zwracając uwagę, że zdaniem Pawła Szałamachy z zarządu NBP, może to być w sierpniu.

 

„My też tak szacujemy, że okres wakacji to będzie moment wysokiego poziomu inflacyjnego, a być może po tym okresie będziemy notować pewne spadki. Ale zalecałabym wysoką ostrożność wobec wszystkich prognoz, bo przy takim otoczeniu gospodarczym, jakie mamy, a zwłaszcza przy obecnej sytuacji geopolitycznej, prognozowanie szczytu inflacji jest trudne” – odpowiedziała Duda.

 

„Dwójkę z przodu zobaczymy?” – pyta „Super Express”. „W aktualnej ocenie PKO BP nie. Nasze (prognozy) mówią o 15 proc., może 15,5 proc.” – poinformowała prezes Duda. (PAP)

 

Rzeczkowska dla Super Expressu: Liczymy każdą złotówkę

Musimy przyglądać się każdej złotówce i ostrożnie podejmować decyzje odnośnie do wydatków czy ubytków w podatkach – mówi w sobotnim wywiadzie dla „Super Expressu” minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

 

Gazeta zapytała szefową resortu finansów m.in. o to, kiedy będzie szczyt inflacji. „(…) Wydaje się z dzisiejszej perspektywy, że w trzecim, czwartym kwartale tego roku inflacja powinna się stabilizować i nawet delikatnie spadać. W kolejnym roku ten spadek powinien być bardziej zauważalny. Podobne prognozy ma Komisja Europejska” – powiedziała minister.

 

Rzeczkowska odniosła się także do pytania o poziom inflacji, czy dojdziemy do 20 proc. „Nie, nie. Jeśli znów nie wydarzy się coś bardzo nieprzewidzianego, to w stosunku do ostatniego odczytu (12,4 proc. w kwietniu br. – PAP) inflacja urośnie jeszcze o 1-1,5 pkt proc., a potem zacznie spadać” – prognozuje minister finansów.

 

Rozmówczyni „Super Expressu” została też zapytana, czy tarcze antyinflacyjne zostaną przedłużone, do kiedy i czy w takim samym kształcie.

 

„W tej chwili została podjęta decyzja i ona się materializuje, jeżeli chodzi o obszar akcyzowy (…), czyli Tarczę 1.0. Jeżeli zaś chodzi o Tarczę 2.0, czyli czasową obniżkę VAT na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną oraz zerowy VAT na żywność, gaz ziemny i nawozy, to ona obowiązuje do końca lipca i jeszcze nie ma decyzji odnośnie do jej ewentualnego przedłużenia. Teraz musimy przyglądać się każdej złotówce i ostrożnie podejmować decyzje odnośnie do wydatków czy ubytków w podatkach” – powiedziała Rzeczkowska.

 

Pytana o możliwość zmiany kształtu tych tarcz, minister poinformowała, że nie zapadły tu jeszcze żadne decyzje. „To jest trudny wybór między zacieśnianiem polityki fiskalnej a ochroną najbardziej wrażliwych grup społecznych” – powiedziała.

 

Pytana, czy rząd planuje likwidację, bądź ograniczenie któregoś z programów społecznych – 500 plus, albo 13. zapewniła: „Nie, nie mamy takich planów”. Dodała, że oszczędności będą szukane w wydatkach bieżących. (PAP)

 

mmu/ drag/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520