14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Premiery muzyczne zawsze w piątek

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

We Francji i na Wyspach Brytyjskich w poniedziałki, w Stanach we wtorki, w Polsce nie było konkretnego dnia. Chodzi o moment premier muzycznych. Od dzisiaj to się zmieni. Wydawcy w 45 krajach porozumieli się i od teraz wszystkie premiery muzyczne będą w piątki.
Prezes Universal Music Polska Jan Kubicki mówi, że chodzi o wypracowanie w fanach dźwięków nawyku poszukiwania nowości przed weekendem. Tuż po północy czasu miejscowego, z czwartku na piątek, w każdym kraju dany album czy singiel będzie mieć premierę w wersji cyfrowej. W piątek rano pojawi się natomiast na półkach w sklepach. Jan Kubicki wierzy, że z czasem ludzie przyzwyczają się do piątkowych premier muzycznych, tak jak to ma miejsce w przypadku nowości kinowych.
Wydawcy uważają, że wypuszczenie nowości tego samego dnia sprawi, że konsument chętniej kupi więcej płyt. Wcześniej gdy kupował jedną płytę w tygodniu, długo nie wracał po kolejną premierę. Tym samym to rozwiązanie może wpłynąć na zwiększenie sprzedaży muzyki.
Dziś premierę ma reedycja płyty „Tlen-Kolor i Maj” Kasi Popowskiej. Zdaniem artystki piątkowe premiery to przede wszystkim wygoda dla fanów. Sama jednak nie wierzy w to, że jej album kupi ktoś, kogo do sklepu przyciągnie premiera innego zespołu. Jej zdaniem większe znaczenie ma tu jej muzyka, to co pokazała na koncertach, a potem poczta pantoflowa.
Dziennikarz muzyczny Krzysztof Nowicki uważa natomiast, że wypuszczanie premier w tym samym dniu ograniczy piractwo. W czasach wszechobecnego Internetu premiera w jednym kraju kilka dni wcześniej sprawiała, że utwory nielegalnie rozpowszechniane były na całym świecie.
W związku z akcją „Piątki z nową muzyką” wiele krajów musiało zmienić zasady swoich list muzycznych bestsellerów. I tak W Wielkiej Brytanii BBC przesunęło swoją listę z niedzieli na piątek. Również polska Oficjalna Lista Sprzedaży OLiS została dostosowana do piątkowych premier.

IAR/Kamil Szwarbuła/łp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520