14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Popularny raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci za „podżeganie do buntu”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Irański sąd rewolucyjny skazał w środę znanego irańskiego rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022–2023 – poinformowała miejscowa prasa, powołując się na jego prawnika Amira Raisiana.

33-letni Salehi w swoich piosenkach wspierał wielomiesięczne protesty w Iranie w 2022 r., wywołane śmiercią w areszcie policyjnym Mahsy Amini, 22-letniej Kurdyjki z Iranu, aresztowanej za rzekome noszenie „nieodpowiedniego” hidżabu.

 

Według prawnika sąd rewolucyjny oskarżył Salehiego o „podżeganie do buntu, zgromadzeń, spisku, propagandę przeciwko systemowi i nawoływanie do zamieszek”.
Raper został aresztowany w październiku 2022 r. po tym, jak publicznie poparł ogólnokrajowe protesty. W 2023 roku został skazany na sześć lat i trzy miesiące więzienia, a Sąd Najwyższy odrzucił wniosek o skazanie go na karę śmierci.

 

„Pierwszy Wydział Sądu Rewolucyjnego w centrum Isfahanu dopuścił się bezprecedensowego posunięcia, nie wykonał orzeczenia Sądu Najwyższego… i skazał Salehiego na najsurowszą karę” – powiedział Raisian.
Salehi ma 20 dni na odwołanie się od wyroku. „Zdecydowanie złożymy apelację” – zapowiedział jego prawnik. (PAP)

 

zm/ mms/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520