16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Ukraina bez wiz do Unii Europejskiej!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Unijne kraje zgodziły się na zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy. Ta decyzja była spodziewana, europejscy dyplomaci mówili o tym Polskiemu Radiu pod koniec kwietnia. Wcześniej na zniesienie wiz zgodzili się ambasadorowie unijnych krajów.

Podpisanie nowych przepisów w tej sprawie ma nastąpić w przyszłym tygodniu, później decyzja ma ukazać się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i po 20 dniach wejdzie w życie.
Unijny dyplomaci i urzędnicy mówili Polskiemu Radiu kilka tygodni temu, że celem Unii jest, by 12 czerwca Ukraińcy, którzy mają biometryczne paszporty mogli swobodnie wjechać do Wspólnoty na 90 dni na wakacje, w interesach, lub do rodziny, bez konieczności ubiegania się o wizy. Nie jest to jednak równoznaczne z pozwoleniem na pracę w Unii. Minister spraw wewnętrznych Malty, kierującej teraz pracami Unii napisała w oświadczeniu, że decyzja o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy wzmocni ich związki z Unią Europejską. Na tę pozytywną decyzję Kijów czekał od dłuższego czasu, ale państwa członkowskie nie chciały się zgodzić, bojąc się dużego napływu Ukraińców do Europy. Zielone światło unijne rządy dały dopiero po uzgodnieniu dodatkowych przepisów, zwanych hamulcem bezpieczeństwa. Pozwalają one na szybkie przywracanie wiz w przyszłości gdyby dochodziło do nadużyć, na przykład masowych przyjazdów Ukraińców do Unii i wzrostu liczby podań o azyl.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520