Tusk o i Varadkar o impasie ws brexitu, piekle i bezpieczniku

Tusk o i Varadkar o impasie ws brexitu, piekle i bezpieczniku

27 unijnych krajów nie ma dla Wielkiej Brytanii żadnej nowej oferty i czeka na propozycje Londynu, które pomogą przełamać impas – powiedział szef Rady Europejskiej po spotkaniu z premierem Irlandii. Donald Tusk i Leo Varadkar rozmawiali w Brukseli o żądaniach brytyjskich posłów dotyczących zmian w umowie brexitowej. Obaj wykluczyli taką możliwość.

Brytyjczykom nie podoba się zapis w dokumencie, który gwarantuje, że po brexicie nie będzie kontroli granicznych na Zielonej Wyspie, ale Wielka Brytania pozostanie w unii celnej. I taka sytuacja ma się utrzymywać do momentu wynegocjowania nowej umowy handlowej. Zagorzali zwolennicy brexitu obawiają się, że taka sytuacja będzie przeciągać się w nieskończoność, że za bardzo zwiąże Wielką Brytanię z Unią i uniemożliwi jej w przyszłości zawieranie umów handlowych z resztą świata. A że żadna ze stron nie chce ustąpić realna jest groźba brexitu bez porozumienia.

Szef Rady Europejskiej powiedział, że trzeba zrobić wszystko, by tego uniknąć, ale nie wykluczył takie scenariusza. Premier Irlandii dodał, że 27-mka powinna przyspieszyć przygotowania na taką ewentualność. Leo Varadkar podkreślał, że tak zwany irlandzki bezpiecznik jest dla władz w Dublinie kluczowy. “Z tego mechanizmu wcale nie musimy skorzystać, ale to jest gwarancja prawna, że nie wrócą kontrole na granicy irlandzkiej. Wydarzenia w Londynie i brak stabilności politycznej tylko potwierdzają, że takie gwarancje są konieczne” – dodał szef irlandzkiego rządu.

Przewodniczący Rady Donald Tusk powiedział, że czeka na propozycje Wielkiej Brytanii dotyczące wyjścia z impasu. Wyraził nadzieję, że przywiezie je jutro do Brukseli premier Theresa May. Skrytykował też brak strategii Londynu dotyczącej wyjścia z Unii. “Zastanawiam się jak wygląda szczególne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez nawet szkicu jak bezpiecznie to zrobić” – powiedział szef Rady Europejskiej. Donald Tusk, który do tej pory wyrażał nadzieję na pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii, tym razem powiedział, że to nie jest możliwe, bo nie chcą tego ani rząd, ani lider opozycji. „Nie ma politycznej siły ani skutecznego przywództwa dla pozostania, nie można dyskutować z faktami” – dodał.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0