9.7 C
Chicago
piątek, 10 maja, 2024

Rzecznik PO Jan Grabiec: Nie było przeszkód, żeby zagłosować w PE za „Fit for 55”, bo pakiet jest korzystny, a rząd się na niego zgodził

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie było przeszkód, żeby zagłosować w PE za „Fit for 55”, bo pakiet jest korzystny, jeśli chodzi o możliwości rozwojowe, również Polski – powiedział PAP rzecznik PO Jan Grabiec. Europosłowie PO zagłosowali zgodnie z wolą rządu, ponieważ to rząd zgodził się na „Fit for 55” – dodał.

Parlament Europejski przyjął we wtorek dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”, które mają prowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Za przyjęciem pakietu głosowali przedstawiciele PO, PSL i Lewicy.

 

Grabiec pytany przez PAP dlaczego opozycyjni europosłowie głosowali za pakietem „Fit for 55”, odparł, że eurodeputowani jego ugrupowania zagłosowali „zgodnie z wolą rządu ponieważ to rząd zgodził się na ten pakiet”. „Jest on też korzystny, jeśli chodzi o możliwości rozwojowe, również Polski, zatem nie było przeszkód, żeby za nim zagłosować” – dodał rzecznik Platformy.

 

Jak podkreślił, przyjęty we wtorek pakiet „jest wymagający i wymaga całego procesu przestawienia części energetyki na nowe tory, na energię odnawialną”. Zwrócił uwagę, że przyjęcie „Fit for 55” to ogromna szansa dla Polski. „A w szczególności dla terenów poprzemysłowych jak chociażby Śląsk, gdzie zamykanie kopalń w ostatnich latach doprowadziło do pewnej zapaści ekonomicznej, żeby właśnie na tych terenach powstawały najnowocześniejsze w Europie i na świecie fabryki produkujące urządzenia do produkcji energii odnawialnej” – zaznaczył Grabiec.

 

Odnosząc się do słów polityków Solidarnej Polski, którzy krytykują przyjęcie pakietu ostrzegając, że będzie on zbyt kosztowny dla Polski, rzecznik PO stwierdził, że „nie jest tak, że Polska musi sama ponosić koszty jakichkolwiek przekształceń”. „Czekają na nas dziesiątki miliardów z Unii Europejskiej właśnie specjalnie dedykowane na sprawiedliwą transformację, czyli na sfinansowanie tej największej części kosztów przez fundusze unijnych” – dodał.

 

10 grudnia 2020 r. na szczycie UE w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy, które są powiązane z rozporządzeniem wiążącym wydatkowanie środków unijnych z przestrzeganiem praworządności oraz polityki klimatycznej UE, której założenia zawarte są w pakiecie „Fit for 55”. Po groźbie zawetowania budżetu przez Polskę i Węgry Rada Europejska przyjęła wynegocjowane wcześniej konkluzje, określające kryteria stosowania mechanizmu praworządności. Polska zagłosowała wówczas za propozycjami kierunkowymi pakietu „Fit for 55”.

 

W środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa odnosząc się na łamach portalu i.pl do wtorkowego wyniku głosowania nad pakietem stwierdziła, że „Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez Parlament Europejski”. (PAP)

 

Autor: Jan Olendzki

 

Czarzasty: jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, to doprowadzimy do zmian klimatycznych

Wierzę w to, że jeśli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, to doprowadzimy do zmian klimatycznych – mówił w RMF FM współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, który komentował głosowanie jego formacji za przyjęciem pakietu „Fit for 55”.

Parlament Europejski przyjął we wtorek dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”, które mają prowadzić do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Według wiceministra sprawiedliwości RP Sebastiana Kalety koszty tego pakietu dla Polski do 2030 roku wyniosą 189 mld euro. „Za” głosowali przedstawiciele PO, PSL i Lewicy.

 

Czarzasty odnosił się w RMF FM o głosowanie Lewicy za „Fit for 55”. „Należę do ludzi, którzy wierzą w to, że produkcja gazów cieplarnianych, która nie będzie ograniczana, doprowadzi do zmiany klimatu na świecie. Zmiana klimatu na świecie to roztapiające się lodowce, to olbrzymie tereny wysuszone, to migracja ludności. Jednym słowem – i wierzę w to – żeby była jasność, moja wnuczka może żyć w świecie, który upadnie i przestanie być” – mówił.

 

Na uwagę, że ten „czarny scenariusz trzeba powstrzymać”, polityk Lewicy odparł: „Wierzę w ten scenariusz, Lewica również wierzy w ten scenariusz”. „Jeżeli ktoś w to wierzy to musi wiedzieć o jednej rzeczy: trzeba zmniejszać emisję gazy cieplarnianych” – dodał.

 

Prowadzący podkreślał, że są potężniejsi od UE emitenci gazów cieplarnianych w takich krajach jak m.in. Rosja, Indie czy Stany Zjednoczone. „Dlatego głosowaliśmy za tym kilka dni temu, żeby została wprowadzona opłata graniczna węglowa. Wiemy o tym, że Unia Europejska produkuje tylko 7 procent (gazów cieplarnianych), pozostałe kraje 93 procent” – mówił. „Nie zajmujmy się 7 procentami. Te 7 procent to już jest dobry początek. Zostało jeszcze 93” – dodał.

 

„Polityka to nie jest zjawisko, gdzie walcząc o punkty trzeba tracić rozum. Nie stracę tego rozumu” – przekonywał Czarzasty. „Unia Europejska dała środki całej Europie na rozbudowę OZE” – podkreślał.

 

Na uwagę, że koledzy z jego formacji zagłosowali w Brukseli za czymś, co uderzy w najbiedniejszych Polaków, polityk ocenił, że jest to nieprawda. „Trzecim punktem, który został przegłosowany teraz, jest stworzenie społecznego funduszu klimatycznego. Ten społeczny fundusz klimatyczny jest na ocieplanie domów, na zainstalowanie pompy ciepła, na dodawanie środków finansowych na zakup samochodów elektrycznych” – mówił.

 

10 grudnia 2020 r. na szczycie UE w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy, które są powiązane z rozporządzeniem wiążącym wydatkowanie środków unijnych z przestrzeganiem praworządności oraz polityki klimatycznej UE, której założenia zawarte są w pakiecie „Fit for 55”. Po groźbie zawetowania budżetu przez Polskę i Węgry Rada Europejska przyjęła wynegocjowane wcześniej konkluzje, określające kryteria stosowania mechanizmu praworządności. Polska zagłosowała wówczas za propozycjami kierunkowymi pakietu „Fit for 55”. (PAP)

 

autor: Grzegorz Bruszewski

 

gb/ godl/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520