6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Rok 2019 w Muzeum Getta Warszawskiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ukończenie scenariusza wystawy stałej, kilka wystaw tematycznych oraz przygotowanie do rozpoczęcia prac budowlanych w budynku przy ulicy Siennej 60 w Warszawie gdzie mieścił się Szpital dla Dzieci imienia Bersohnów i Baumanów – to najważniejsze wydarzenia kończącego się roku dla Muzeum Getta Warszawskiego. Muzeum zostało powołane do życia w 2018 roku.

Dyrektor Muzeum Albert Stankowski wyjaśnia, że najważniejszym elementem działania było opracowanie scenariusza wystawy stałej. W wyniku prac powstał 60 stronicowy dokument, z którym zapoznają się eksperci – historycy z Izraela, USA, Kanady, Francji i Polski. Po uwzględnieniu ich uwag, 1 marca zostanie ogłoszony konkurs na stworzenie ekspozycji.

Odpowiedzialny za projekt i realizację wystawy stałej jest Główny Historyk Muzeum Getta Warszawskiego profesor Daniel Blatman. Naukowiec wyjaśnia, że wystawa stała będzie prezentowała około 150 lat życia Żydów w Warszawie od połowy XiX wieku po pierwsze lata po zakończeniu II wojny światowej. Wystawa – tłumaczy historyk – będzie swoistą kombinacją, integracją wielu składników w tym także multimedialnych, będzie opowiadała o życiu rodziny, o życiu codziennym Żydów w Polsce. Jednak przede wszystkim będzie opowiadała o okresie wojny i ta opowieść będzie dotyczyła nie tylko Getta Warszawskiego ale także innych gett. Wystawa ma opisać i ukazać wszystkie aspekty życia Żydów w okupowanej Warszawie oraz w innych gettach na terenie całej Polski, a także relacje między Polakami i Żydami w okupowanym przez Niemców mieście.

Dyrektor Albert Stankowski przypomina, że choć Muzeum jest w budowie, to jego pracownicy przygotowali kilka ważnych wystaw czasowych. Pierwszą była ekspozycja poświęcona rzeźbiarzowi Natanowi Rapaportowi, który wraz z architektem Leonem Markiem Suzinem zaprojektował pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, odsłonięty 19 kwietnia 1948.
Druga wystawa, którą można oglądać na ogrodzeniu budynku przy ulicy Siennej 60, gdzie będzie się mieściło Muzeum, przypomina historię ulic Siennej oraz Śliskiej, zaś trzecia wystawa ukazywała „Warszawę w trzech odsłonach”, przed, w trakcie i po zakończeniu II wojny.

W przyszłym roku ma zostać ogłoszony przetarg na tworzenie wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego, mają się także rozpocząć prace budowlane w budynku przy Siennej 60. Muzeum ma zostać otwarte w 2023 roku w 80. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Witold Banach/mt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520