18.2 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Przewodniczący PKW: Wybory przebiegają spokojnie, choć jak zawsze zdarzają się incydenty

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wybory przebiegają spokojnie, choć jak zawsze zdarzają się incydenty – powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak podczas pierwszej niedzielnej konferencji w dniu wyborów samorządowych. Wśród incydentów wymienił przypadki członków komisji pod wpływem alkoholu, czy próbę korupcji wyborczej.

„Wybory przebiegają spokojnie, ale zawsze zdarzają się incydenty. Według ostatniego meldunku z Komendy Głównej Policji (…) jeżeli chodzi o przestępstwa, odnotowane w tej chwili siedem zdarzeń; dotyczy to bezprawnego naruszenia swobody głosowania, czy kradzieży, ewentualnie zniszczenia rzeczy. Ponadto, jeżeli chodzi o wykroczenia, to odnotowano 212 działań, przy czym dotyczy to takich wykroczeń jak naruszenie ciszy wyborczej, prowadzenie agitacji” – przekazał przewodniczący PKW.

Marciniak zwrócił uwagę na przypadki członków komisji wyborczych, którzy przyszli do pracy pod wpływem alkoholu.
„O dziwo – już od rana, raczej to się zawsze zdarzało w godzinach popołudniowych. Mamy przykład w Białymstoku, gdzie przewodniczący obwodowej komisji wyborczej okazał się być pod wpływem alkoholu; skierowany na miejsce patrol policji potwierdził, że mężczyzna jest w stanie nietrzeźwości, zawartość alkoholu – 0,19 mg na litr. Obowiązki przejęła zastępca przewodniczącego” – powiedział.
Do drugiego przypadku członka komisji pod wpływem alkoholu doszło, jak mówił sędzia, w Płocku. „Skierowany na miejsce patrol policji potwierdził, że kobieta znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wynik jak na godz. 7 rano rekordowy – 3,45 promila w wydychanym powietrzu” – wskazał.
Wśród innych incydentów Marciniak wskazał zdarzenie w okręgu lubelskim, gdzie w sobotę doszło do próby agitacji lub korupcji wyborczej – jak mówił szef PKW, do składającej zawiadomienie „przyjechał znany jej osobnik, dał jej cztery sztuki piwa oraz czekoladę, mówiąc, że to jest za głos oddany na partnerkę wręczającego, która kandyduje do rady gminy”. „Osobnik został zatrzymany i osadzony” – dodał Marciniak.
„Ponadto w okręgu w okręgu krakowskim złożono zawiadomienie dotyczące zniszczenia mienia, polegającego na zniszczeniu banerów w liczbie pięciu sztuk poprzez ich zamalowanie farbą; suma strat – 1400 zł. Również w okręgu krakowskim nieustalony sprawca dokonał zniszczenia plakatu wyborczego poprzez naniesienie na niego symbolu neofaszystowskiego” – przekazał również Marciniak.
Szef PKW przypomniał, że w przypadkach naruszeń ciszy wyborczej sprawę należy zgłaszać do organów ścigania – policji lub prokuratury.(PAP)
autorzy: Mikołaj Małecki, Norbert Nowotnik

 

Policja: przewodniczący jednej z komisji w Jeżewie Starym pod wpływem alkoholu; lokal działa normalnie

Przewodniczący jednej z obwodowych komisji wyborczych w Jeżewie Starym (Podlaskie) był pod wpływem alkoholu; jego obowiązki przejęła wiceprzewodnicząca – podała w niedzielę rano policja. Lokal działa normalnie, można głosować.
Zgłoszenie o przewodniczącym, który miał być pod wpływem alkoholu policja otrzymała jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych w niedzielę, ok. godz. 5.45 – podał zespół prasowy podlaskiej policji.
„Policjanci na miejscu przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i potwierdzili, że mężczyzna jest w stanie po spożyciu alkoholu” – podała w komunikacie. Mężczyzna z wydychanym powietrzu miał blisko 0,4 promila alkoholu.
Policja informuje, że mężczyzna opuścił lokal wyborczy, a jego obowiązki przejęła zastępczyni przewodniczącego obwodowej komisji.
Podlaska policja poinformowała też, że od soboty, gdy obowiązuje cisza wyborcza, doszło łącznie do ośmiu incydentów. Zgłoszenia dotyczyły zniszczenia lub zerwania plakatów wyborczych, powieszenia takiego plakatu a także agitacji wyborczej.
Głosowanie w niedzielnych wyborach trwa od godziny 7. do 21.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska

Prymas: głosowanie to nasza odpowiedzialność

Głosowanie to nasza odpowiedzialność – powiedział niedzielę w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) prymas Polski abp Wojciech Polak przed oddaniem głosu w wyborach samorządowych.
Prymas oddał swój głos w komisji w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zjazdu Gnieźnieńskiego. Przed wejściem do lokalu wyborczego mówił, że głosowanie to obowiązek.
„To odpowiedzialność, którą wyrażamy za naszą ojczyznę, kiedy podejmujemy głosowanie w wyborach parlamentarnych, a teraz w wyborach samorządowych. To bezpośrednia odpowiedzialność za naszą małą ojczyznę, za to gdzie żyjemy, gdzie codziennie mamy swoje życie” – podkreślił abp Polak.
Hierarcha pytany, czy sam zachęca wiernych do udziału w głosowaniu, a także czy wzięcie udziału w wyborach można traktować jako obowiązek katolika, podkreślił, że „w ogóle głosowanie w wyborach jest zawsze obowiązkiem moralnym”.
„Dlatego, że tak jak mamy obowiązek czci wobec ojca i matki, to z czwartego przykazania dekalogu wychodzi również ta nasza cześć, szacunek, ale i odpowiedzialność za tę ojczyznę, za tę ziemską matkę, w której żyjemy” – powiedział prymas.
Zaznaczył również, że „jeżeli chodzi o samą zachętę do tego, żeby podjąć wysiłek pójścia i głosowania”, to on sam bardzo często do tego zachęca.
„Zawsze w wolnych wyborach głosuję, nie mam nigdy tutaj jakichś oporów wewnętrznych, sumienia, czy czegokolwiek innego, i stąd też trochę swoim świadectwem, ale też trochę i słowem nieraz mówię: pamiętajmy – to jest odpowiedzialność bezpośrednia za kształt tej miejscowości, naszego miasta, regionu, powiatu, województwa, w którym żyjemy” – podkreślił.
W niedzielę o godz. 7 rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych, w których zostanie wybranych blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.
W całej Polsce do głosowania uprawnionych jest 29 037 073 osób. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ js/
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520