13.5 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

PiS: Rząd zapewni dostępność węgla wszystkim samorządom oraz specjalną taryfę na prąd

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rząd zapewni dostępność węgla wszystkim samorządom – powiedział w czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Ocenił też, że niektóre opozycyjne samorządy starają się zakłócić proces dystrybucji węgla. Mam nadzieję, że jednak wszystko odbędzie się tak, jak powinno – dodał.

„Oczywiście rząd zapewni dostępność węgla wszystkim samorządom” – podkreślił w czwartek w rozmowie z TVP Info wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Jego zdaniem, opozycja usiłuje nastraszyć społeczeństwo, wywołać histerię, mówiąc, że węgla będzie brakowało i okresie grzewczym będzie zimno. „Zapewniam, że zimna nie będzie i że rząd sobie z tym poradzi” – powiedział Terlecki.

 

„Jak wszyscy wiemy, a z pewnością wiedzą to samorządy, kwestie, takie jak zapewnienie dostępu do źródeł energii, to jest jedno z zadań samorządu, więc oczywiste jest, że powinny tutaj bardzo ściśle współpracować z rządem” – powiedział Terlecki. W jego opinii „jasne jest”, że samorządy, w których rządzą burmistrzowie bądź prezydenci z opozycji, próbują wpisać się w histerię oraz sienie niepokoju i „starają się, jak mogą, ten proces dystrybucji węgla zakłócić”.

 

„Mam nadzieję, że jednak to wszystko odbędzie się spokojnie i tak jak powinno, a jeżeli nie, to myślę, że powinny być wyciągane konsekwencje” – powiedział. Jego zdaniem, większość samorządów będzie współpracować z rządem. „A te, które będą się wyłamywać z tej współpracy, to myślę, że poniosą odpowiedzialność, przede wszystkim wyborczą” – ocenił wicemarszałek.

 

Zaznaczył przy tym, że trzeba się zastanowić, czy jako państwo zagrożone sytuacją za naszą wschodnią granicą, możemy sobie pozwolić na to, żeby – jak mówił – „ważne osoby w samorządach mogły nie stosować się do polskiej racji stanu i do sytuacji, z którą mamy do czynienia”.

 

W poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla, importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. Jego zdaniem, samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem niż inni pośrednicy.

 

W czwartek z samorządowcami spotkał się w KPRM premier Mateusz Morawiecki, który przekonywał, że każdy musi przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego w swojej gminie, w swoim powiecie. Przekazał też, że rząd przygotował projekt ustawy, która w przypadku wyższych cen węgla zapewni samorządom rekompensaty – „aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji”.

 

W piątek w Warszawie odbędzie się manifestacja samorządowców przeciwko podwyżkom cen energii i kosztom życia pod hasłem „Tylko ciemność”. „Wspólnoty lokalne nie powinny stawać przed dylematem czy skracać liczbę godzin lekcyjnych w szkołach, zamykać baseny, likwidować linie tramwajowe i autobusowe czy gasić latarnie na ulicach. Nie pozwólmy, żeby mieszkańcy i przedsiębiorcy musieli płacić za horrendalne i nieuzasadnione nadzwyczajne zyski spółek Skarbu Państwa” – napisano w zapowiedzi protestu. Organizatorem wydarzenia jest Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. (PAP)

 

Autor: Daria Kania

 

Müller: w przyszłym tygodniu projekt specjalnej taryfy na prąd m.in. dla samorządów

W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły propozycji specjalnej taryfy, która ma ochronić samorządy, podmioty wrażliwe czy małe i średnie firmy przed wielokrotnymi podwyżkami cen energii elektrycznej – poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Jak podkreślił Müller w czwartek na konferencji prasowej po spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami samorządów ws. cen energii, zaproponowane rozwiązanie będzie chronić przed podwyżkami w takim stopniu, jak to jest możliwe. „Chcemy, aby to był mechanizm taryfowy” – zaznaczył rzecznik rządu, dodając, że projekt nie jest jeszcze gotowy.

 

„Jakieś podwyżki będą, ale będą dużo niższe” – dodał Müller, przypominając, że np. samorządy otrzymały od spółek energetycznych propozycje przewidujące, że stawki za energię elektryczną wzrosną nawet kilkukrotnie. Rzecznik rządu podkreślił, że rząd chce, aby przedstawiony projekt był obradowany w trybie pilnym. Dodał, że prace nad projektem prowadzi cała Rada Ministrów.

 

„Naszym celem jest to, aby samorządy, jednostki samorządu terytorialnego, podmioty wrażliwe, jak również małe i średnie przedsiębiorstwa – bo do nich też będą kierowane rozwiązania – nie były objęte tak wysokimi podwyżkami cen energii” – powiedział. Zaznaczył, że za wzrost cen odpowiada przede wszystkim sytuacja na europejskich rynkach energii.

 

Rzecznik rządu dodał, że rozwiązania te dołączą do programów wsparcia dla indywidualnych odbiorców energii. Zapowiedział też, że w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, na którym omówione będą proponowane rozwiązania.

 

Müller poinformował również, że rząd zamierza w przyszłym tygodniu przedstawić projekt przewidujący m.in. dopłaty dla samorządów do mechanizmu dystrybucji węgla, importowanego przez spółki Skarbu Państwa. „Spółki Skarbu Państwa przekażą samorządowi posortowany węgiel, tak aby samorząd mógł sprzedawać go, (…) aby sieć dystrybucji była możliwie gęsta” – wyjaśnił.

 

„Chcemy w nowej ustawie stworzyć mechanizmy zachęt finansowych, aby samorządy nie miały żadnych wątpliwości, że mogą prowadzić dystrybucję węgla i nie musiały za nią ponosić kosztów” – oświadczył Müller.

 

„Dajemy kompetencje samorządowi, aby mógł to zrobić. A dobry gospodarz to zrobi, bo będzie miał kompetencje finansowe, prawne. To jest oferta dla tych samorządów, którzy chcą pomóc swoim mieszkańcom” – stwierdził rzecznik rządu.

 

Jak podkreślił, w planach są także dopłaty do importowanego węgla, takie, aby poziom ceny dla klienta końcowego wynosił ok. 2 tys. zł. Dodał, że całościowa kwota wsparcia jest dopiero szacowana i zależy od tego, ile samorządów weźmie w tym mechanizmie udział. Zakładamy, że będą to wszystkie samorządy – zaznaczył.

 

W poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zaapelował do samorządów, aby angażowały się w dystrybucję wśród mieszkańców węgla, importowanego przez spółki PGE Paliwa i Węglokoks. Jego zdaniem samorządy mają spółki komunalne, które mogą kupować węgiel bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem niż inni pośrednicy.(PAP)

 

autor: Mikołaj Małecki

 

mml/ pad/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520