16.3 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny na usługach rządu?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Orzeczenie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia wolności i praw podstawowych w pandemii, wpisuje się w nową tendencję FTK do wspierania polityki – pisze w komentarzu niemiecki dziennik „Welt”.

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe ma za zadanie chronić ustawę zasadniczą, w razie potrzeby nawet przed decyzjami rządu. W pandemii koronawirusa jednakże, Karlsruhe wyraźnie szuka harmonii z władzą wykonawczą i ustawodawczą – uważa redaktor naczelny gazety „Welt” Ulf Poschardt.

 

Decyzja o powołaniu posła CDU Stephana Harbartha na stanowisko prezesa Federalnego Trybunału Konstytucyjnego „była dobrym pomysłem władzy wykonawczej”.

 

Ostatnie, „zadziwiająco późne orzeczenie w sprawie rażącego ograniczenia wolności i praw podstawowych w pandemii koronawirusa wpisuje się w nową tendencję Karlsruhe do wspierania polityki i zapewniania stabilności w trudnych czasach” – pisze „Welt”.

 

Zdaniem publicysty, „Karlsruhe zanika jako bezpieczna przystań dla praw podstawowych. To również dobrze pasuje do czasów”.

 

„Wygląda na to, że chodzi raczej o wsparcie argumentacji rządu federalnego, zamiast relatywizować ją nawet w niuansach i konfrontować z częściową likwidacją praw podstawowych” – zauważa Poschardt.

 

Federalny Trybunał Konstytucyjny „oddał wielkie, wręcz największe, zasługi dla stabilizacji Republiki Federalnej. FTK został ukształtowany przez wielkich intelektualistów, takich jak Ernst-Wolfgang Boeckenfoerde, Ernst Benda, Paul Kirchhof, Udo Di Fabio czy ostatnio Andreas Vosskuhle. Ich autorytet miał wpływ daleko poza wyroki na kulturę dyskursu w kraju. Nowemu prezesowi Federalnego Trybunału Konstytucyjnego jest jeszcze do tego dość daleko” – pisze redaktor naczelny dziennika 'Welt”.

 

Jego zdaniem „Karlsruhe jako wsparcie dla rządu federalnego nie ma sensu. Nasza konstytucja potrzebuje strażników. W razie wątpliwości, muszą to być najbystrzejsze umysły w kraju. A mniej te, które wydają się odpowiadać kalkulacjom politycznym”.

 

We wtorek Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uznał, że „hamulec bezpieczeństwa, wprowadzający w Niemczech godzinę policyjną, ograniczenia w kontaktach i zamknięcie szkół z powodu pandemii koronawirusa, był zgodny z ustawą zasadniczą”.

 

Podczas trzeciej fali pandemii koronawirusa wiosną br. rząd federalny wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się i kontaktach poprzez tzw. hamulec bezpieczeństwa. Środki te w znacznym stopniu naruszyły różne prawa podstawowe obywateli, ale były zgodne z konstytucją „w sytuacji ekstremalnego zagrożenia pandemicznego” – orzekł trybunał.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 

bml/ jar/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520