24.6 C
Chicago
sobota, 22 czerwca, 2024

Akta znalezione w domu Ziobry. Będzie śledztwo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura będzie prowadzić śledztwo dotyczące ukrywania zabezpieczonych podczas przeszukania akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej – poinformował Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Dodał, że aktualnie prokuratura zapoznaje się z całością materiałów.

Jak przekazał Krzysztof Kopania, do Prokuratury Okręgowej w Łodzi wpłynęły, nadesłane przez Prokuratora Regionalnego w Łodzi, materiały zgromadzone przez Zespół Śledczy Prokuratury Krajowej.

Chodzi o przeprowadzenie śledztwa dotyczącego ukrycia akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim, w sprawie narażenia przez personel medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Czyn ten jest zagrożony 2 latami więzienia.
„Ponieważ akta te były już uprzednio zarchiwizowane, kolejny wątek postępowania, dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów i innych pracowników Prokuratury Krajowej przez usunięcie ich z zasobów archiwalnych Prokuratury Krajowej” – wyjaśnił Kopania. Podkreślił, że jest to czyn zagrożony karą pozbawienia wolności do 3 lat.
„Przekazane nam postępowanie prowadzone będzie w Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Łodzi” – podał Kopania.
Dodał, że aktualnie prokuratura zapoznaje się z całością materiałów. „W najbliższych dniach podjęta zostanie decyzja, co do wszczęcia śledztwa. Opracowany również zostanie szczegółowy harmonogram czynności przewidzianych do realizacji na najbliższy okres” – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.
W ubiegły piątek Prokuratura Krajowa poinformowała o wyłączeniu ze śledztwa dot. nieprawidłowości w Fundusz Sprawiedliwości akt nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym, które znaleziono podczas przeszukań w domu b. ministra sprawiedliwości, b. prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.
„Ze śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Fundusz Sprawiedliwości prokurator wyłączył materiały w zakresie usunięcia z zasobów Prokuratury Krajowej, a następnie ukrycia dokumentów w postaci akt nadzoru nad postępowaniem przygotowawczym. Dokumenty te ujawnione zostały w dniu 26 marca 2024 r. podczas przeszukania domu Zbigniewa Ziobry” – informowała w piątek PK na portalu X.
W marcu w ramach śledztwa ws. wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, na polecenie prokuratorów, ABW wraz z prokuratorami prowadziła przeszukania i zatrzymania u 25 osób w kilkudziesięciu miejscach w kraju. Przeszukano m.in. domy b. ministra sprawiedliwości, posła PiS i polityka Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry. W trakcie przeszukania domu byłego szefa MS znaleziono oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego dot. sprawy śmierci ojca Ziobry.
W 2016 roku w Sejmie Ziobro nawiązał do toczącej się sprawy śmierci jego ojca. „Tę sprawę będzie oceniał sąd. Ja w tej sprawie się wyłączyłem. Uczciwość wymaga tego, by tę sprawę zbadać” – mówił wówczas Ziobro.(PAP)

Autorka; Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Pawlak

 

akuz/ bap/ mark/ mow/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520