32.5 C
Chicago
sobota, 22 czerwca, 2024

Kalifornia oficjalnie przeprasza za niewolnictwo. I to całe reparacje, na jakie stać Złoty Stan

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zgromadzenie Kalifornii niemal jednogłośnie przyjęło w czwartek ustawę, w której znalazły się oficjalne przeprosiny Złotego Stanu za jego udział w zniewoleniu czarnoskórych Amerykanów. Dokument jest częścią całej agendy politycznej związanej z planem zadośćuczynienia potomkom niewolników za krzywdy ich przodków. Niemniej jednak – zaledwie godzinę później – w koszu wylądowały kolejne ustawy, które wymagałyby poniesienia jakichkolwiek realnych kosztów.

Treść oficjalnych przeprosin znalazła się w projekcie członka Zgromadzenia Kalifornii Reggie’ego Jonesa Sawyera (D-Los Angeles). Zgodnie z ustawą Kalifornia przyjmuje pełną odpowiedzialność za „wszystkie krzywdy i okrucieństwa popełnione przez stan”. AB 3089 jest częścią całego zestawu ustaw związanych z kalifornijskim programem reparacji dla potomków niewolników.

Projekt został przyjęty niemal jednogłośnie. Od głosu wstrzymało się jedynie kilku Republikanów – w tym lider GOP w kalifornijskim Zgromadzeniu James Gallagher z Yuba City. Gallagher nazwał niewolnictwo „straszną plamą na naszej historii”, jednak sprzeciwił się fragmentowi, który mówi o tym, że Kalifornia nadal odmawia czarnoskórym niektórych praw, a strzelaniny policyjne są „przemocą sankcjonowaną przez stan”.

Zaledwie godzinę po uchwaleniu ustawy Sawyera upadły pierwsze projekty, związane z reparacjami dla potomków czarnych niewolników, które wiązały się za jakimkolwiek – poza symbolicznym – realnym kosztem.

W Komisji Fiskalnej wstrzymano dalsze procedowanie dwóch projektów Stevena Bradforda (D-Gardena). Projekty przepisów zawierały m.in. ulgi w podatkach od nieruchomości dla Afroamerykanów oraz „pomoc” w zakupie mieszkania dla potomków niewolników.

„Wiemy, że bogactwo pokoleniowe buduje się poprzez posiadanie domu, a Afroamerykanom odmawiano posiadania domu od czasu Proklamacji Emancypacji. Ich wolność dotyczyła ziemi” – powiedział w czwartek Bradford dodając, że jest zawiedziony upadkiem jego projektów.

Senator Anna Caballero (D-Merced), przewodnicza Senackiej Komisji ds. Funduszy (Senate Appropriations Committee), oświadczyła, iż w warunkach ponad 30-miliardowego deficytu budżetowego stanowy skarb nie może sobie pozwolić na dodatkowe wydatki.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520