23.3 C
Chicago
niedziela, 19 maja, 2024

Nie tylko węgiel… Rząd „da” miliardy na wsparcie energetyczne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przygotowaliśmy projekt ustawy rozszerzający rządowe wsparcie dla osób opalających gospodarstwa domowe m.in. pelletem, olejem czy biomasą; projekt będzie we wtorek na rządzie prezentować minister klimatu i środowiska Anna Moskwa – zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

„Przygotowaliśmy projekt ustawy, który dzisiaj będzie pani minister Anna Moskwa prezentować na Radzie Ministrów” – powiedział Zyska we wtorek w TVP Info.

 

Wiceminister tłumaczył, że uchwalona przez Sejm ustawa o dodatku węglowym, przewidująca 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, „jest sprofilowana tylko i wyłącznie do gospodarstw domowych, które ogrzewają się węglem”.

 

„Nie moglibyśmy tam innych parametrów dokładać, a byłoby to też niezasadne, żeby różnicować, chociażby pellet, czy olej opałowy czy biomasę różnego rodzaju. Te surowce energetyczne, o których powiedziałem, będą przedmiotem uregulowania odrębnej ustawy. I ta ustawa niebawem ujrzy światło dzienne” – powiedział Zyska.

 

Jak dodał, również odbiorcy indywidualni otrzymają specjalne wsparcie w tym zakresie.

 

„W tej chwili bardzo intensywnie trwają prace nad sformułowaniem programu wsparcia dla ciepłowni systemowych, czyli ciepłociągów, które doprowadzają ciepło systemowe do odbiorców, chociażby w spółdzielniach mieszkaniowych, tam gdzie nie możemy zastąpić tego źródła ciepła innym”- powiedział wiceminister.

 

Dodał, że w ciągu kilku tygodni, może nawet dni, taka propozycja zostanie opinii publicznej przedstawiona. „Pan premier i pani minister Moskwa będą te projekty przestawiać w szczegółach” – powiedział.

 

W drugiej połowie lipca Sejm uchwalił ustawę o dodatku węglowym, przewidującą 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego węgla do ogrzewania, co musi być potwierdzone odpowiednim wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

 

We wtorek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych ma się zająć rozpatrzeniem ustawy o dodatku węglowym.

 

Początek posiedzenia rządu zaplanowany jest we wtorek na godz. 11. (PAP)

 

autor: Aneta Oksiuta

 

Prawo.pl: urzędnicy ruszą w Polskę mierzyć parametry i konstrukcje nieruchomości

Od pierwszego kwartału 2023 roku kominiarze, inspektorzy środowiska i urzędnicy gminni przystąpią do zbierania danych dot. grubości ścian, dachu w polskich domach oraz rocznego zużycia paliwa w tych nieruchomościach. Informacje mają pomóc samorządom w optymalnym wykorzystaniu programów związanych z termomodernizacją – informuje serwis Prawo.pl.

Planowane inspekcje będą kolejnym etapem budowania Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE). W pierwszej fazie, zakończonej 30 czerwca br., właściciele i zarządcy nieruchomości złożyli w systemie 7 mln 375 tys. deklaracji dotyczących źródeł ogrzewania budynków. Kolejnym krokiem, jak wyjaśnia serwis Prawo.pl, będzie zebranie danych dotyczących ich parametrów oraz stanu technicznego.

 

„Dane zebrane podczas inwentaryzacji będą wprowadzane do ewidencji za pomocą elektronicznego formularza inwentaryzacyjnego, który jest zapisywany automatycznie po jego wygenerowaniu w systemie teleinformatycznym obsługującym ewidencję. Moduł inwentaryzacji zostanie udostępniony wraz z docelowym Systemem ZONE, które planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku” – mówi Joanna Niedźwiecka, rzeczniczka prasowa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

 

Jak czytamy na portalu Prawo.pl, umówienie wizyty fachowca dokonującego pomiarów będzie możliwe online, bez konieczności wizyty w urzędzie, a przekazanie danych do systemu będzie dobrowolne. Osoby, które się na to zdecydują, mogą liczyć na konkretne benefity.

 

„Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji budynków i przeglądów kominiarskich obywatel będzie mógł wygenerować i pobrać dokument uproszczonego audytu energetycznego, który będzie niezbędny we wnioskowaniu o przyznanie dofinansowania na termomodernizację swojej nieruchomości” – wyjaśnia Joanna Niedźwiecka.

 

System ma pomóc urzędnikom efektywniej zarządzać kwestią ubóstwa energetycznego. W planowanym module finansowym będą oni mieli dostęp do kompleksowych danych na temat udzielonego wsparcia finansowego w postaci dotacji czy zasiłku. W wyniku wdrożenia nowych usług zyskają także ważne narzędzie wspierające m.in. wymianę starych kotłów grzewczych („tzw. kopciuchów”) – informuje Prawo.pl.

 

Pomysł wzbudza jednak pewne kontrowersje – nie tyle ze względu na sam fakt gromadzenia danych o nieruchomościach, ile ich planowanego zakresu.

 

„Zamiast informacji o grubości ścian potrzebujemy informacji, z jakich materiałów zostały wykonane. Nie mamy również danych o tym, czy i jak jest ocieplony stropodach, przez który ucieka najwięcej energii cieplnej. Dopiero posiadanie przez gminy pełnej informacji pozwoli na efektywnie wykorzystywanie dotacji” – przekonuje Leszek Świątalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

 

Więcej na: https://www.prawo.pl/samorzad/grubosc-scian-i-dachu-w-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budykow,516530.html

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520