HomeŚwiat

NATO ma własne drony zwiadowcze

NATO ma własne drony zwiadowcze

NATO ma swoje własne drony. Pierwsza z pięciu kupionych przez Sojusz maszyn wylądowała w bazie powietrznej Sigonella na Sycylii. Bezzałogowe samoloty będą przede wszystkim zbierać informacje wywiadowcze i przekazywać je sojusznikom, w tym także Polsce.

Maszyna Global Hawk została wyprodukowana przez amerykańskiego potentata w przemyśle obronnym, koncern Northrop Grumman z Kalifornii. W swoim pierwszym locie sterowana z ziemi pokonała trasę ze Stanów Zjednoczonych do Włoch. “Podróż z Kalifornii zajęła około 22 godzin, ale ten dron może być w powietrzu nawet do 30 godzin. Może przelecieć z Bieguna Północnego na Biegun Południowy. Teraz zużył zaledwie dwie trzecie baku” – mówi generał Phil Stewart, dowódca systemu zwiadowczego NATO o nazwie AGS.

Amerykańska maszyna jest pierwszą, którą całkowicie dysponuje NATO. “To jest maszyna w całości do dyspozycji Sojuszu. To zupełnie inna sytuacja niż dotychczas, kiedy kraje członkowskie użyczały takich maszyn” – podkreśla Volker Samanns, szef agencji NATO, zarządzającej systemami zwiadowczymi.

System AGS ma zbierać dane wywiadowcze i przekazywać je 15 krajom NATO, które do niego przystąpiły. Są wśród nich Stany Zjednoczone, Niemcy, kraje bałtyckie i Polska.

Decyzję o powstaniu systemu zwiadowczego AGS podjęto w 2010 roku na szczycie Sojuszu w Lizbonie. Inwestycja jest też jedną z odpowiedzi NATO na agresywne działania Rosji w Europie Wschodniej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/NATOTV/dwCOMMENTS