6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Ministerstwo Kultury podsumowało 4 lata

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rozbudowa sieci muzeów, skuteczna polityka historyczna, wzbogacenie narodowej kolekcji i ochrona polskich zabytków – to część dokonań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ostatnich 4 latach. Podsumowano je na konferencji prasowej „Dziedzictwo, pamięć, przyszłość”.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że wzrost wydatków z budżetu państwa na kulturę jest bezprecedensowy. W latach 2015-2019 wzrosły o 34 procent, a jeśli liczyć gotowy budżet na 2020 rok, to – około 40 procent. Minister mówił, że w przyszłym roku na kulturę ma być przeznaczonych ponad 5 miliardów złotych. Podkreślał, że dzięki zwiększonym wydatkom będzie możliwa budowa 30 nowych muzeów, w tym: Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, Muzeum Domu – Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin dodał, że resort podszedł do polityki historycznej systemowo i systematycznie. „Wtedy mogą być efekty, jeżeli będą trwałe instytucje, które tą polską polityką pamięci będą się zajmować. W Polsce mamy około tysiąca muzeów, ale tych dedykowanych polskiej historii wcale nie jest tak dużo. My dopiero teraz nadrabiamy bardzo poważne zaległości” – powiedział wiceminister.

Wśród sukcesów resortu Piotr Gliński wymieniał także wzbogacenie narodowej kolekcji poprzez m.in. zakup Kolekcji Czartoryskich oraz sprowadzenie do Polski rzeźb Zamoyskiego. Dodał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego tworzy i ratuje ważne dla polskiego dziedzictwa instytucje kultury, w tym Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Polską Operę Królewską, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Państwowy Instytut Wydawniczy, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, Instytut Literatury, Instytut Śląski czy Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Piotr Gliński poinformował także, w ciągu ostatnich czterech lat na ochronę zabytków przeznaczonych zostało pół miliarda złotych. To o 130 milionów więcej niż w poprzedniej kadencji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/Rita/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520