Zniszczona w trzęsieniu ziemi bazylika w Nursji zostanie odbudowana ze środków unijnych

Zniszczona w trzęsieniu ziemi bazylika w Nursji zostanie odbudowana ze środków unijnych

Zniszczona przez niedawne trzęsienie ziemi bazylika świętego Benedykta w Nursji w Umbrii we Włoszech zostanie odbudowana ze środków Komisji Europejskiej. Zapowiedział to jej przewodniczący Jean-Claude Juncker. Decyzja Komisji spotkała się na Półwyspie Apenińskim z uznaniem i wdzięcznością.

Po wstrząsie o magnitudzie 6 i pięciu dziesiątych w skali Richtera z bazyliki pozostała jedynie fasada. Zawaliło się całej jej jednonawowe wnętrze oraz pobliski klasztor benedyktynów.
Premier Matteo Renzi, który kilka dni potem odwiedził Nursję, powiedział, że znajduje się tam obecnie stolica Europy. W 1964 roku patronem naszego kontynentu ogłosił włoskiego świętego, ojca zachodniego monastycyzmu, papież Paweł VI.
Zapowiedź Jean-Claude’a Junckera, że odbudową zajmie się kierowana przez niego Komisja Europejska, spotkała się ze Włoszech z uznaniem i wdzięcznością. Zwłaszcza jego słowa, że to minimum, co Unia może zrobić tej sytuacji. To kwestia Europy i Europa musi wyjąć pieniądze i przyjść z pomocą, powiedział przewodniczący Komisji.

Marek Lehnert/RzymCOMMENTS

WORDPRESS: 0