HomeŚwiat

Zjednoczone Królestwo: Gospodarka ofiarą obostrzeń związanych z koronawirusem

Zjednoczone Królestwo: Gospodarka ofiarą obostrzeń związanych z koronawirusem

Zjednoczone Królestwo zanotowało największą w historii recesję, pierwszą od 11 lat. Według opublikowanych dziś danych gospodarka w drugim kwartale skurczyła się o ponad 1/5 w porównaniu do poprzedniego roku.

Spadek PKB wyniósł 20,4%. Główny powód to wysoki stopień uzależnienia brytyjskiej gospodarki od sektora usług. A przez długie miesiące restauracje i bary były zamknięte. Drzwi teatrów i sal koncertowych wciąż pozostają zamknięte.

“Przyszły ciężkie czasy” – nie ukrywa minister finansów, Rishi Sunak. “Setki tysięcy ludzi straciły pracę, wielu niestety jeszcze ją straci” – stwierdził polityk w rozmowie z BBC, dodając, że choć rząd nie uratuje każdego miejsca pracy, ani każdego biznesu, “nikogo nie pozostawi samego”. Ale opozycja nie kryje niepokoju. “Zostaliśmy w tyle, jeśli chodzi o reakcję na kryzys medyczny, zostajemy w tyle jeśli chodzi o działania gospodarcze” – ostrzegła Anneliese Dodds, minister finansów w lewicowym gabinecie cieni. W czerwcu, gdy środki kwarantanny poluzowano, gospodarka poszła w górę i to wyraźnie. O niemal 9%. To również rekordowy wzrost, ale eksperci wskazują, że “odbicie” nastąpiło z wyjątkowo niskiego poziomu. Dane wskazują, że cios gospodarczy wywołany przez epidemię koronawirusa, był w drugim kwartale poważniejszy niż w przypadku większości innych dużych gospodarek, w tym Francji (niecałe 19%), Niemiec (niespełna 12%) i USA (ok. 10%)

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/ w sk

COMMENTS