11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Premiery czterech filmów poświęconych Bitwie Warszawskiej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premiery czterech filmów poświęconych Bitwie Warszawskiej uświetnią obchody stulecia zwycięstwa Polaków nad bolszewicką Rosją. Z tej okazji wyprodukowano filmy: „Wojna światów”, „Wiktoria 1920”, „Bitwa Warszawska 1920-2020” oraz spot „The Miracle You’ve Never Heard Of”.

 

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji prasowej podkreślił, że wydarzenia filmowe są bardzo ważne. „To jest oczywiste, że poprzez film rozmawiamy we wspólnocie, kontaktujemy się. Film ma olbrzymie oddziaływanie, zwłaszcza te nowoczesne techniki filmowe, a ta nowoczesność jest bardzo widoczna w propozycjach, które przygotowaliśmy” – powiedział minister kultury.

 

Piotr Gliński zapowiedział, że w najbliższych dniach premierę będą miały cztery produkcje, wśród nich film dokumentalny „Wojna światów”. „To mozaika, opowiedziana poprzez materiały filmowe z epoki, które są unowocześnione, pokolorowane, odnowione. Podobnie jak to było w listopadzie 2018 roku, gdy prezentowaliśmy „Niepodległość” – film, który opowiadał o procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Teraz jest to opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej i to opowieść nowoczesna, bo dzięki nowym technologiom mamy możliwość nieporównywalnego do niczego wcześniej obcowania z tamtą rzeczywistością” – podkreślił.

 

Uroczysta premiera filmu „Wojna światów” w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego odbędzie się w niedzielę 16 sierpnia w Teatrze Polskim w Warszawie. Będzie ona symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dokument ten pokaże także w niedzielę Telewizja Polska, o godz. 20.15 w Programie Pierwszym.

 

W przededniu rocznicy, 14 sierpnia, premierę w Warszawie będzie miał zaś film zrealizowany w technologii VR pt. „Wiktoria 1920″. „Oprócz szarży i wystrzałów przedstawiona zostanie w nim praca wywiadu i kryptologów, coś, co było szalenie istotne – podkreślił Piotr Gliński. Reżyser filmu Tomasz Dobosz wyraził nadzieję, że dzięki nowoczesnej technologii historia o Bitwie Warszawskiej dotrze do milionów widzów w Polsce i na świecie.

 

„Nasz poprzedni film „Kartka z Powstania” zdobył wszystkie festiwale VR-owe jakie tylko da się zdobyć, a ten film – mam nadzieję, że zdobędzie chociaż ich kilka. To jest największa produkcja VR-owa w Polsce, jeżeli nie największa produkcja VR-owa na świecie. Bohater jest zbiorowy. Państwo, widz jest też bohaterem. Bierzecie w tym udział. Chodziło mi o to, żeby zaangażować widza w historie, które są już trochę dalekie od nas” – mówił Tomasz Dobosz.

 

Także 14 sierpnia Muzeum Historii Polski zaprezentuje na swoim kanale YouTube internetową premierę filmu „Bitwa Warszawska 1920-2020″. Dokument ukazuje nie tylko losy polskich dowódców, wśród nich marszałka Józefa Piłsudskiego, ale także ochotników, studentów, zwykłych ludzi. „Dla nas jest ważne to, że opowiadamy nie tylko o Bitwie Warszawskiej, ale również o tym, jak tworzymy muzeum, ponieważ w tym filmie wykorzystamy ikonografię, obiekty, ale też pokażemy ludzi, którzy pracują nad tworzeniem muzeum” – powiedział dyrektor muzeum Robert Kostro.

 

13 sierpnia Instytut Adama Mickiewicza przedstawi w mediach społecznościowych spot pt. „The Miracle You’ve Never Heard Of”. Jego autor Stefan Tompson, popularyzator historii Polski, wyjaśnił, że spot jest elementem kampanii, która ma przybliżyć zagranicznemu odbiorcy ogromne znaczenie Bitwy Warszawskiej.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska/w kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520