HomeKultura

Zaprezentowano projekty architektoniczne nowo powstającego Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

Zaprezentowano projekty architektoniczne nowo powstającego Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie zaprezentowano projekty architektoniczne nowo powstającego Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Dyrekcja placówki otrzymała też osobiste pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim, które przekazała rodzina.

Otwarcie muzeum planowane jest w pierwszym kwartale 2019 roku. Będzie się ono znajdować w domu rodzinnym żony rotmistrza Witolda Pileckiego – Marii z Ostrowskich, która mieszkała w nim wraz z dziećmi w latach 1941-1949.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin mówiła, że celem muzeum jest przywracanie i kultywowanie pamięci o dziele życia rotmistrza i jego żony, ale również prezentacja historii Ostrowi Mazowieckiej i jej regionu. “Historia tego miejsca jest pewnym symbolem, skupia jak w soczewce całą bardzo tragiczną, wojenną i powojenną, historię Polski” – mówiła Magdalena Gawin. Przypomniała, że Ostrów znajdowała się dwa kilometry od granicy ze Związkiem Radzieckim, natomiast w czasie okupacji niemieckiej spotkały ją najbrutalniejsze prześladowania. Dlatego – jak podkreślała – bardzo ważne jest to, żeby wydobyć tożsamość polityczną Polaków, czyli ten opór wobec dwóch totalitaryzmów.
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich będzie realizowane zgodnie z konceptem architektonicznym pracowni BDR Architekci. Konkurs na projekt architektoniczny budynku został rozstrzygnięty w lipcu 2017 roku, a koncepcję wystawy stałej wybrano w lutym tego roku.
Ekspozycje w Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej będą umieszczone na trzech kondygnacjach. “W piwnicy będzie ukazana historia samotności bohatera; na parterze z widokami na otaczający ogród i Ostrów Mazowiecką została umieszczona historia całej rodziny Pileckich i jej wspólne szczęście, a na strychu – dom bez ojca czyli życie Marii po śmierci Witolda Pileckiego” – mówił architekt Paweł Dadok z pracowni BDR Architekci. Zagospodarowany też zostanie ogród wokół domu.
Głównym założeniem projektu było przywrócenie pierwotnego charakteru Domu Rodziny Pileckich, jako położonego w ogrodzie małomiasteczkowego domu ziemiańskiego. Muzeum będzie realizować swoją misję poprzez: prowadzenie wystawy stałej, gromadzenie zbiorów i ich naukowe opracowanie, organizację wystaw i wydarzeń kulturalnych oraz działalność edukacyjną, popularyzatorską i wydawniczą z zakresu historii.
Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej to samorządowa instytucja kultury, współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto Ostrów Mazowiecka. Umowę o współprowadzeniu podpisali w grudniu 2016 roku wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/dyd

COMMENTS