Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że w środę wywieziono ze Strefy Gazy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich blisko 100 chorych, w tym kilkadziesiąt dzieci. To największa ewakuacja medyczna od wybuchu wojny. Potrzebne są korytarze humanitarne, na ewakuację czeka ponad 10 tys. osób – podkreśla WHO.
Trzeba wznowić regularne transporty medyczne ze Strefy Gazy, potrzebujemy lepiej zorganizowanego i trwałego systemu – podkreślił przedstawiciel WHO na terytoria palestyńskie Rik Peeperkorn na konferencji prasowej w czwartek.
Blisko 100 pacjentów cierpiących m.in. na choroby nowotworowe zostało wywiezionych drogą lądową do Izraela, z którego odlecieli do ZEA – poinformowała WHO.
Ewakuacja rannych i chorych ze Strefy Gazy odbywała się wcześniej głównie przez przejście w Rafah – jedyną bezpośrednią drogę ze Strefy Gazy do Egiptu. Przejście zostało zamknięte, gdy na początku maja wojska izraelskie zajęły jego palestyńską częścią. Władze Egiptu odmawiają otwarcia przejazdu do czasu przywrócenia nad nim palestyńskiej kontroli.
W efekcie trwającej od blisko roku wojny Strefa Gazy jest pogrążona w kryzysie humanitarnym na ogromną skalę. Palestyńskie terytorium jest zrujnowane, panuje na nim kryzys humanitarny, a większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami. Zniszczony jest też system opieki zdrowotnej. Według szacunków WHO częściowo działa 17 z 36 szpitali na tym terytorium.
Wojna w Strefie Gazy wybuchła, gdy 7 października 2023 r. palestyńscy terroryści zaatakowali południe Izraela, zabijając blisko 1200 osób i uprowadzając 251, z których 97 jest nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy. W odpowiedzi na napaść armia izraelska rozpoczęła operację w celu wyeliminowania Hamasu. Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy zginęło w niej dotąd ponad 41 tys. Palestyńczyków.
Jerzy Adamiak (PAP)
adj/ ap/