7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Tych owadów jeszcze niedawno w Polsce nie było; teraz zagrażają naszemu zdrowiu!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wraz ze zmianą klimatu na cieplejszy migruje fauna i flora. Gatunki ciepłolubne, które niegdyś były spotykane jedynie w tropikach, coraz częściej pojawiają się w Europie, gdzie wzrost temperatur zapewnił im optymalne warunki do życia.
Czasem za wędrówki gatunków odpowiedzialny jest człowiek, który nieświadomie przewozi je wraz z transportem towarów. Migracja roślin i zwierząt zawsze jednak odbija się na środowisku, zagrażając nie tylko gatunkom rodzimym, ale także ludziom.

Wraz z inwazją tropikalnych owadów do Polski przybywają wcześniej niespotykane choroby. Co nam zagraża ze strony insektów, których jeszcze kilka lat temu tutaj nie było?

– Nowy gatunek kleszczy, który zmierza do Polski, [b]może osiągać nawet 2 cm długości,[/b] a jego cechą charakterystyczną są prążkowane nóżki. Pierwsze osobniki zostały znalezione już w Niemczech. Kleszcze Hyalomma przybywają do Europy wraz z wędrownymi ptakami, jednak ich rozwój jest możliwy wyłącznie dzięki ociepleniu klimatu. Do tej pory Hyalomma były spotykane jedynie w południowych obszarach Europy, nad basenem morza Śródziemego. W tym roku przenoszą sie coraz dalej na północ. [i]Jakie choroby przenoszą?[/i] Kleszcze Hyalomma mogą przenosić choroby wcześniej niespotykane i nieleczone w Polsce, takie jak:> patogen gorączki kleszczowej> wirus gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej
– Nieznany wcześniej w Europie komar, tzw. azjatycki bądź tygrysi ze względu na charakterystyczne paski na odwłoku, z czasem [b]może dotrzeć nawet do Skandynawii[/b] – jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. W 2008 roku występowanie gatunku odnotowano w 28 krajach świata, poza jego naturalnym zasięgiem. Jego rozprzestrzenianie jest związane z ocieplającym się klimatem. W Czechach występowały już śmiertelne skutki ukąszenia przez komata azjatyckiego. [i]Jakie choroby przenosi?[/i] Komar tygrysi przenosi groźne choroby pochodzenia tropikalnego, które mogą prowadzić nawet do śmierci. Wśród nich są:> chikungunya (CHIK)> denga> wschodnie, zachodnie i wenezuelskie końskie zapalenie mózgu (EEE, WEE i VEE)> żółta febra> gorączka Zachodniego Nilu> japońskie zapalenie mózgu
– Ten największy szerszeń świata, [b]którego rozpiętość skrzydeł sięga ponad 7,5 cm,[/b] docelowo występuje we wschodniej Rosji, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. W 2004 roku szerszeń trafił do Francji prawdopodobnie z transportem chińskiej porcelany i od tego czasu powiększa swój zasięg średnio o 100 km rocznie. Obecnie rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach Europy, zaś położone najbliżej Polski skupisko jego gniazd znajduje się w niemieckiej Hesji. Prawdopodobnie szerszeń niebawem przekroczy naszą zachodnią granicę. [i]Dlaczego jest groźny?[/i] Ugryzienie szerszenia azjatyckiego jest śmiertelnie niebezpieczne ze względu na reakcję alergiczną, którą wywołuje jego jad. W samej Japonii co roku umiera przez niego nawet 40 osób.
– Pochodzący z Azji gatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych od 20 lat rozprzestrzenia się w obydwu Amerykach i Europie. W Polsce po raz pierwszy został stwierdzony w 2006 r. w Poznaniu. Biedronka azjatycka pojawiła się poza obszarem Azji, gdyż została sprowadzona przez człowieka. Okazało się jednak, że [b]zjada nie tylko mszyce, ale także nasze rodzime biedronki.[/b] Odmiana azjatycka ma więcej kropek (do 23) i jest zagrożeniem dla populacji polskiej siedmiokropki. [i]Dlaczego jest groźna?[/i] Biedronka azjatycka sama w sobie groźna nie jest, jednak potrafi ugryźć człowieka. Wydzielane przez nią płyny obronne mogą być szkodliwe dla oczu, zaś w miejscu ugryzienia potrafi wystąpić reakcja alergiczna. Odnotowano także przypadki reakcji alergicznych dotyczących dróg oddechowych.
– W 2018 roku w Polsce doszło do inwazji ćmy azjatyckiej. Na terenie Europy pierwsze osobniki zaobserwowano w Niemczech w 2006 r., zaś sama ćma dotarła z Azji za pośrednictwem człowieka. O ile owad nie zagraża w żadnym stopniu człowiekowi, o tyle [b]może wyrządzić spustoszenie w ogrodach.[/b] Jego nazwa wzięła się od larw, które żerują wyłącznie na bukszpanie. Przy dużej inwazji ćmy potrafią zjeść duży żywopłot zaledwie w dwa tygodnie. [i]Dlaczego są groźne?[/i] Ćmy zagrażają populacji bukszpanu. W ciągu trzech lat inwazji owady zniszczyły prawie cały gatunek lokalnych bukszpanów na kaukaskim wybrzeżu Rosji.
– Szrotówek to motyl występujący w Europie, ktory uważany jest za gatunek inwazyjny. Początkowo pojawił się w Macedonii w 1984 roku, stamtąd zaś [b]rozprzestrzenił się po całym kontynencie.[/b] W Polsce występuje na całym obszarze, poza północno-wschodnimi regionami. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się motyla jest przenoszenie dorosłych osobników oraz liści z larwami przez transport samochodowy. Szrotówek dobrze czuje się w wilgotnym i gorącym klimacie, zaś przy obecnych warunkach tempo jego rozprzestrzeniania to nawet 114 km na rok. Jest zagrożeniem dla rodzimych gatunków kasztanowców. [i]Dlaczego jest groźny?[/i] Szrotówek nie zagraża człowiekowi, jednak działa na szkodę kasztanowów białych, czerwonych i żółtych. Rozwija się również na jaworze i klonie pospolitym.

JK, TK, OW, AIP
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520