Sąd UE oddalił skargę Czarneckiego dotyczącą odwołania go z funkcji wiceszefa PE

Sąd UE oddalił skargę Czarneckiego dotyczącą odwołania go z funkcji wiceszefa PE

Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu oddalił skargę Ryszarda Czarneckiego na sposób odwołania go z funkcji wiceprzewodniczącego Europarlamentu. Postanowienie jest z szóstego czerwca, ale dziś zostało opublikowane na stronie internetowej unijnego sądu, wcześniej doręczone stronom.

Ryszard Czarnecki składając skargę do Luksemburga argumentował, że podczas głosowania zostało naruszone prawo. Chodzi o ustalenie większości niezbędnej do pozbawianie go funkcji. Do odwołania potrzebna była większość dwóch trzecich oddanych głosów, ale do jej obliczenia nie były brane głosy wstrzymujące się. Gdyby były uwzględniane, Ryszard Czarnecki zachowałby stanowisko, bo zabrakłoby kilku głosów za jego odwołaniem. Sędziowie z Luksemburga, po rozpatrzeniu sprawy, oddalili tę skargę jako prawnie bezzasadną.
Ryszard Czarnecki został odwołany z funkcji w lutym ubiegłego roku za słowa pod adresem Róży Thun, które zostały uznane za obraźliwe. Europoseł PiS porównał wypowiedzi europosłanki PO do zachowania szmalcowników.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Luksemburg/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0