HomeKultura

Teatr Kwadrat uruchamia platformę VOD. Na początek “Berek, czyli upiór w moherze”

Teatr Kwadrat uruchamia platformę VOD. Na początek “Berek, czyli upiór w moherze”

Rusza platforma VOD Teatru Kwadrat – wirtualna scena teatralna, na której prezentowane będą wybrane spektakle i materiały audiowizualne stołecznego teatru. Na początek – 20 listopada – przedstawienie “Berek, czyli upiór w moherze”.

 

“W ofercie VOD pojawią się między innymi archiwalne rejestracje popularnych przedstawień. Jedną z takich propozycji jest słynny +Berek, czyli upiór w moherze+ według tekstu Marcina Szczygielskiego, gdzie niezapomniane kreacje sceniczne stworzyli Paweł Małaszyński i Ewa Kasprzyk” – poinformowała PAP koordynator ds. PR teatru Urszula Markowska.

 

Spektakl 20 listopada zostanie udostępniony się na platformie: www.teatrkwadratonline.pl.

“Rejestracja ostatniego zagranego na scenie Teatru Kwadrat +Berka+ od lat pozostawała w teatralnym archiwum. Platforma VOD to szansa, by dać jej drugie życie. Z założenia nagranie miało być +pamiątką+ dla aktorów i twórców. Uznaliśmy jednak, że warto się nim podzielić z naszymi widzami” – powiedział dyrektor Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego Andrzej Nejman, cytowany w przesłanej informacji.

 

Zaznaczono, że nagranie “zawiera materiał bonusowy w postaci symbolicznego podsumowania 10 lat +Berka+ w wykonaniu Pawła Małaszyńskiego oraz zespołu”.

 

“Choć od premiery sztuki w 2008 roku minęło przeszło 12 lat, jej temat nadal pozostaje jednym z najbardziej aktualnych i wywołujących dyskusje w polskiej przestrzeni publicznej” – napisała Markowska.

 

“Typowy polski blok. Typowe malutkie mieszkania. W jednym Anna – typowy +moherowy beret+. W drugim Paweł – typowy gej. Oboje są samotni i nieszczęśliwi, oboje się nienawidzą. Anna obwinia Pawła za całe zło i zepsucie, on widzi w niej uosobienie hipokryzji i religijnego fanatyzmu. Oboje zatruwają sobie życie, prześcigając się w wymyślaniu coraz większych złośliwości” – czytamy w opisie przedstawienia.

 

“To sztuka o tolerancji, potrzebie zrozumienia, akceptacji i poszukiwaniu miłości” – ocenił aktor Paweł Małaszyński. “I choć jest to komedia, a nasze postaci wzbudzają momentami salwy śmiechu, to na końcu pojawia się refleksja, że mimo tych zewnętrznych różnic i odmiennego światopoglądu, głęboko w środku wszyscy pragniemy tego samego” – wyjaśnił.

 

Zapowiedziano, że na platformie VOD Teatru Kwadrat będzie można zobaczyć “spektakle, które od lat cieszą się wielką popularnością na scenie Kwadratu – +Przyjazne dusze+ w reżyserii Marcina Sławińskiego i +Ciotkę Karola 3.0+ w reżyserii Andrzeja Nejmana – a kolejne materiały są w przygotowaniu”.

 

Aktualna oferta platformy VOD Teatru Kwadrat dostępna będzie pod adresem: www.teatrkwadratonline.pl.

Red. Grzegorz Janikowski (PAP)

COMMENTS