HomeMałopolskie

Kraków. Zdewastowano baner z wizerunkiem Jana Pawła II. Ktoś napisał na nim: “hańba”

Kraków. Zdewastowano baner z wizerunkiem Jana Pawła II. Ktoś napisał na nim: “hańba”

“Hańba” – taki napis pojawił się na banerze z wizerunkiem św. Jana Pawła II, umieszczonym na murze przy al. Kijowskiej w Krakowie. To nie pierwsza taka sytuacja w tym miejscu. W sierpniu 2013 roku ktoś zdewastował z kolei kolorowe malowidło, przedstawiające papieża. Ostatnie wydarzenie mogło być pokłosiem reportażu TVN24, ukazującym zależności między kardynałem Stanisławem Dziwiszem a Theodorem McCarrickiem, który za nadużycia seksualne został wydalony ze stanu kapłańskiego. Po medialnych doniesieniach o rzekomym tuszowaniu pedofilii w kościele przez osobistego sekretarza Jana Pawła II, znów pojawiły się głosy dotyczące dekanonizacji papieża Polaka.

O zniszczeniu baneru z wizerunkiem św. Jana Pawła II w mediach społecznościowych poinformowała Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 12. To właśnie na murze otaczającym tę placówkę oświatową wisiał zdewastowany baner. – Ściągamy baner, zobaczymy, czy da się go wyczyścić, będzie wisiał na murze od wewnętrznej strony – mówi w rozmowie z nami Magdalena Mazur.

 

Już kilka lat temu w tym miejscu zawisł baner, ale jak podkreśla dyrektorka, wiecznie był niszczony, a nawet celowo podpalany. Pojawiały się antysemickie hasła. Dwa lata temu pojawił się nowy – ludzie składali pod nim znicze. Niestety, także i on został zniszczony. Nieznani sprawcy napisali na nim: “Hańba”.

 

W okolicy nie ma kamer monitoringu, które obejmowałyby otaczający szkołę mur. Nawet jeśli sprawą dewastacji zajęłaby się policja, trudno byłoby odnaleźć sprawców. “Wizerunek JPII od lat był jednym z symboli naszej ukochanej szkoły za murem… Wielka szkoda” – napisała internautka Joanna pod wpisem w mediach społecznościowych o dewastacji baneru.

 

Przypomnijmy, że z kolei w sierpniu 2013 roku ktoś zdewastował kolorowe malowidło z podobizną Jana Pawła II, umieszczone właśnie na tym samym murze przy al. Kijowskiej. Ktoś czarną farbą namalował gwiazdę Dawida i napisy “Żyd”, “oszust”, “aktor”.

 

aip

COMMENTS