13.2 C
Chicago
środa, 8 maja, 2024

Te filmy są zakazane. Ich lista jest długa, a powody cenzury są absurdalne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Zakazane filmy kojarzą ci się z PRL-owską cenzurą i sądzisz, że w dzisiejszych czasach widzowie na mają pełną wolność? Wydaje ci się, że światowe hity kinowe naprawdę są znane na całym świecie? Masz rację – tylko ci się wydaje.

W XXI wieku nie brakuje filmów, które w wielu krajach zostały zakazane. Czasami wręcz trudno uwierzyć w to, jakie były tego powody. Zobacz, które filmy zostały zakazane na świecie. Ile z nich widziałeś?

KRZYSIU, GDZIE JESTEŚ? (MARC FORSTER, 2018)

Zakazany w: Chinach. Dlaczego bajka o Kubusiu Puchatku została zakazana w Chinach? Choć nie podano oficjalnego powodu, trzeba wiedzieć, że „miś o bardzo małym rozumku” jest w tym kraju kontrowersyjny. Wszystko dlatego, że w 2017 roku na chińskim portalu społecznościowym porównywano do niego przywódcę Xi Jinpinga. W ten sposób Kubuś Puchatek stał się symbolem politycznego sprzeciwu.

PIĘĆDZIESIĄT TWARZY GREYA (SAM TAYLOR-JOHNSON, 2015)

Zakazany w: Indonezji, Kenii, Malezji, Zimbabwe, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kambodży, Indiach. Co za dużo to niezdrowo – ponieważ ekranizacja powieści E. L. James zawierała dużo scen seksu, z tego powodu nie została dopuszczona do kin w Indonezji, Kenii, Malezji, Zimbabwe i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Filmu nie można było zobaczyć także w Kambodży – nie tylko ze względu na nadmiar seksu, ale także stosowanie podczas niego przemocy oraz „całkowity związek z kwestiami seksualnymi, które są zbyt ekstremalne dla społeczeństwa Khmerów”. Pięćdziesięciu twarzy Greya nie zobaczyli także hindusi – film nie przeszedł indyjskiej cenzury.

2012 (ROLAND EMMERICH, 2009)

Zakazany w: Korei Północnej. W 2012 roku Korea Północna świętowała 100. rocznicę urodzin Kima Il Sunga. Zarazem wyznaczono ten rok jako „rok otwarcia wielkich bram, aby stać się rosnącym supermocarstwem”. Tak ważnego w kraju roku nie można było przedstawiać w negatywnym świetle – dlatego film uznano za obraźliwy i zakazany. Podobno doszło też do kilku aresztowań w związku z posiadaniem lub oglądaniem importowanych kopii filmu. Zatrzymanych oskarżano o „poważną prowokację przeciwko rozwojowi państwa”.

SHREK 2 (A. ADAMSON, K. ASBURY, C. VERNON, 2004)

Zakazany w: Izraelu. Filmy o Shreku odniosły światowy sukces nie tylko dzięki przekornie budzącemu sympatię zielonemu ogrowi, ale także dzięki temu, że wersje językowe odwoływały się do lokalnej popkultury, przez co w każdym kraju film mógł bawić widzów tak samo. Ograniczone możliwości obejrzenia drugiej części Shreka mieli Izraelczycy, a wszystko przez jeden żart. Izraelski muzyk, David D’Or, negatywnie odebrał pojawiający się w hebrajskiej wersji filmu żart odnoszący się do jego osoby. Uznał, że dowcip wiąże jego nazwisko z kastracją i jest obraźliwy. Podjął więc kroki prawne, w wyniku których sąd rejonowy w Tel-Awiwie nakazał wycofać film, a dystrybutorom – zmienić tekst.

POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI (ROBERT ZEMECKIS, 1985)

Zakazany w: Chinach. Dla niektórych jest to film kultowy, ale w Chinach został zakazany. Wszystko przez podróże w czasie – chińskie władze uznały je za niebezpieczny element fabuły, który może zniekształcać wydarzenia historyczne, ludzi i rzeczy.

WONDER WOMAN (PATTY JENKINS, 2017)

Zakazany w: Libanie, Katarze, Tunezji. Do kasowego sukcesu filmu o Wonder Woman nie dołożył się Liban. Tam obraz nie trafił do dystrybucji z powodu grającej tytułową rolę Gal Gadot. W przeszłości aktorka służyła w izraelskiej armii, zaś Liban prowadzi wojnę z Izraelem. Ponieważ Liga Arabska bojkotuje Izrael, film został zakazany także w Katarze i Tunezji.

PIĘKNA I BESTIA (BILL CONDON, 2017)

Zakazany w: Kuwejcie, Malezji. Co może być złego w filmowej wersji kultowej bajki dla dzieci? Zakazano jej emisji m.in. w Kuwejcie i w Malezji, ale także w USA niektóre kina odmawiały jej wyświetlania. Powód? Odniesienia homoseksualne – nieodwzajemniona miłość pomocnika myśliwego Gastona do jego mistrza okazała się zbyt kontrowersyjna.

ANNA I KRÓL (ANDY TENNANT, 1999)

Zakazany w: Tajlandii. Angielska guwernantka otrzymuje posadę na syjamskim dworze, a z biegiem czasu między nią, a władcą rodzi się uczucie. W Tajlandii film jest zakazany, podobnie jak inne filmu i książki związane z historią Anny Leonowens, która w XIX w. naprawdę uczyła na dworze Mongkuta. Zdaniem rządu Tajlandii monarchia jest przedstawiona w filmie bez należytego szacunku. Filmowi zarzuca się też brak rzetelności historycznej.

SIMPSONOWIE: WERSJA KINOWA (DAVID SILVERMAN, 2007)

Zakazany w: Birmie. Simpsonowie od lat cieszą się sympatią widzów na całym świecie, a wersja kinowa przyciągnęła przed ekrany miliony fanów. Filmu nie można jedna było obejrzeć w Birmie. Wszystko przez zestawienie kolorów czerwonego i żółtego. Co w tym złego? W Birmie te kolory są przypisywane rebeliantom i sugerują wspieranie ich poglądów i działań.

300 (ZACK SNYDER, 2006)

Zakazany w: Iranie. Iranowi nie spodobało się to, w jaki sposób w filmie zostało przedstawione perskie wojsko. 300 uznano za amerykańską propagandę i zarzucono mu fałszowanie historii oraz szkodzenie narodowej tożsamości.

BLUE JASMIN (WOODY ALLEN, 2013)

Zakazany w: Indiach. Czym Woody Allen podpadł w Indiach? W swoim filmie z 2013 roku przesadził z liczbą scen, w których bohaterowie… palili papierosy. Rząd Indii, nie chcąc propagować tego nałogu, zdecydował nie wpuszczać filmu do dystrybucji.

ANTYCHRYST (LARS VON TRIER, 2009)

Zakazany we: Francji. Kontrowersyjny film Larsa von Triera początkowo był we Francji dozwolony dla widzów powyżej 16. roku życia. W 7 lat po jego premierze zmieniło się to pod wpływem Promouvoir – katolickiego stowarzyszenia. Za jego sprawą francuski sąd orzekł, że film mogą oglądać wyłącznie pełnoletni widzowie. W związku z tą decyzją nie może on być rozpowszechniany – we Francji nie zobaczymy go ani w kinie, ani w telewizji, ani w wydaniu wideo.

OBYWATEL MILK (GUS VAN SANT, 2008)

Zakazany w: Samoa. Nie pomogły Oscary za scenariusz i kreację stworzoną przez Seana Penna. Cenzorzy z Samoa uznali, że Obywatel Milk nie trafi do kin i mieszkańcy kraju nigdy go nie zobaczą. Dlaczego? Swoją decyzję uzasadnili tym, że „film jest nieodpowiedni i sprzeczny z wierzeniami chrześcijańskimi i kulturą Samoa”.

AIP
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520