13.8 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Światowy Dzień Radia: Polskie Radio przyznało swoje najważniejsze nagrody – Złote Mikrofony

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Światowym Dniu Radia Polskie Radio przyznało swoje najważniejsze nagrody – Złote Mikrofony. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że jest to nagroda dla wyjątkowych radiowych twórców.

Złote Mikrofony przyznawane są co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju oraz popularyzacji radia publicznego. Laureaci reprezentują różne obszary działalności radiowej, takie jak teatr, muzyka, literatura, reportaż, publicystyka i realizacja dźwięku.

Podczas gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie statuetki odebrali: dziennikarze Anna Lisiecka i Róża Światczyńska z radiowej Dwójki oraz Artur Wolski z radiowej Jedynki, lektor Janusz Szydłowski, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek oraz realizatorzy Anna Kazoń-Regulska i Janusz Graczyk.

Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał Tadeusz Fredro-Boniecki, przez wiele lat związany z Polskim Radiem.
Realizator Janusz Graczyk został nagrodzony za osiągnięcia w realizacji transmisji różnorodnych wydarzeń politycznych, artystycznych i sportowych oraz za konsekwentne wdrażanie nowatorskich rozwiązań technologicznych w technice cyfrowej.

Redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej Piotr Kędziorek został doceniony za niestrudzone propagowanie działalności i twórczości artystów ludowych, za wprowadzanie w życie nowych inicjatyw, poszerzających i wzmacniających obecność rodzimej kultury na antenach Polskiego Radia.

Kapituła nagrodziła też dziennikarkę redakcji literackiej radiowej Dwójki Annę Lisiecką – za erudycję, pasję i szlachetną elegancję w oprowadzaniu po szerokim świecie kultury. Doceniła także jej trud ocalenia od zapomnienia wielu wybitnych twórców, w tym ludzi radia.

Realizatorka dźwięku Anna Kazoń-Regulska została nagrodzona za podniesienie realizacji programu do rangi radiowej sztuki, za bezcenny „radiowy słuch”, pozwalający na utrzymanie rytmu każdej audycji „na żywo” i bezbłędne łączenie w czasie rzeczywistym jego wszystkich skomplikowanych elementów. Za wspaniały dar tak zwanej „siły spokoju” w najtrudniejszych radiowych sytuacjach, a także ogromną wiedzę i erudycję muzyczną.

Kapituła doceniła też lektora i spikera Janusza Szydłowskiego – za władanie głosem – mistrzostwo frazy, akcentu, rytmu i melodyki języka polskiego. Podkreślono, że przekaz tekstów w jego interpretacji stanowi wzór doskonałości.
Dziennikarkę radiowej Dwójki Różę Światczyńską Kapituła uhonorowała za konsekwentne popularyzowanie na antenie muzyki klasycznej, zwłaszcza twórczości Fryderyka Chopina. Jurorzy zwrócili uwagę na imponujący zbiór wywiadów przeprowadzonych przez laureatkę z artystami.

Dziennikarz radiowej Jedynki Artur Wolski został nagrodzony za oryginalne w formie, nowoczesne w przekazie i wnikliwe prezentowanie osiągnięć współczesnej nauki.

Honorowy Złoty Mikrofon otrzymał za mistrzostwo w przedstawianiu słuchaczom nawet najtrudniejszych zagadnień medycznych w przystępny i kreatywny sposób Tadeusz Fredro-Boniecki, który od 1976 roku pracował w Redakcji Publicystyki Kulturalnej Polskiego Radia. Wyrzucony w stanie wojennym w 1983 wrócił dziesięć lat później. Pracował m. in jako dyrektor biura programowego i doradca zarządu.

Nagroda Złotego Mikrofonu została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. W tym roku Kapituła wyłoniła siedmioro zwycięzców spośród 33 zgłoszonych kandydatur.

Wśród dotychczasowych laureatów są między innymi: Maria Kuncewiczowa, Bohdan Tomaszewski, Jeremi Przybora, Irena Kwiatkowska, ksiądz Józef Tischner, a także zespół autorów i realizatorów powieści radiowej „Matysiakowie”.
Z kolei przyznawane okazjonalnie Honorowe Złote Mikrofony otrzymali między innymi Andrzej Markowski, brytyjski muzyk Sting, Edyta Geppert, Leszek Długosz oraz redakcja „Sygnałów Dnia”.

Polskie Radio przyznaje też nagrodę Diamentowy Mikrofon, którą honoruje wielkich twórców radiowych za wybitne zasługi i ogromny dorobek artystyczny. W gronie osób wyróżnionych są między innymi: Jan Nowak-Jeziorański, Czesław Miłosz, Krzysztof Penderecki, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i krakowscy hejnaliści.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/jl/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520