HomeŚwiatPILNE

Nowy cel UE: O połowę mniej wypadków śmiertelnych na drogach do 2030 r. Niestety kosztem podniesienia ceny nowych aut…

Nowy cel UE: O połowę mniej wypadków śmiertelnych na drogach do 2030 r. Niestety kosztem podniesienia ceny nowych aut…

O połowie mniej wypadków śmiertelnych na europejskich drogach do 2030 roku – o takim celu dla państw unijnych mówiła dziś w Strasburgu europejska komisarz do spraw transportu, Adina Valean.

W Parlamencie Europejskim na koniec posiedzenie odbyła się dyskusja na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Cel wyznaczony przez Komisję poparli ostatnio ministrowie transportu ze wszystkich krajów członkowskich. Według europosła Prawa i Sprawiedliwości Kosmy Złotowskiego zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest wyzwaniem cywilizacyjnym:
“Patrząc na statystyki łatwo dostrzec, że liczba śmiertelnych wypadków drogowych jest ściśle powiązana z geografią, a regiony najsłabiej rozwinięte wypadają w tym zestawieniu najgorzej” – powiedział europoseł PiS.
“Blisko 55% wypadków drogowych w których giną ludzie, ma miejsce na drogach wiejskich, nie ma chyba lepszego uzasadnienia dla kontynuacji ambitnej polityki spójności, która pozwala inwestować lokalnym samorządom w bezpieczną infrastrukturę i transport publiczny” – dodał Kosma Złotowski.

Choć statystycznie europejskie drogi należą do jednych z najbezpieczniejszych na świecie, to nadal, według europosłów, liczba śmiertelnych wypadków w Unii jest nie do zaakceptowania. Każdego roku na drogach w krajach wspólnoty ginie 25 tysięcy osób, a ponad 100 tysięcy doznaje poważnych obrażeń.

Szczególnie narażeni są piesi – mówiła europosłanka Platformy Obywatelskiej Róża Thun:
“W pierwszych czterdziestu dniach tego roku stu pieszych zginęło pod kołami samochodów na polskich drogach. Do sześćdziesięciu procent z tych wypadków doszło na przejściach dla pieszych. Bezpieczeństwo na drogach to sprawa życia i śmierci, w najbardziej dosłownym znaczeniu tych słów. Sytuacja na naszych europejskich drogach jest dramatyczna” – powiedziała Róża Thun.

Od przyszłego roku w Europie zaczną obowiązywać nowe, wymagające normy bezpieczeństwa dla producentów samochodów [co przełoży się na ich wyższą cenę – dop. Wiadomosci.com]. Komisja planuje podejmować też dalsze działania, by osiągnąć cel zmniejszenia liczby wypadków o połowę.

Na całym świecie każdego roku na drogach ginie blisko półtora miliona osób. To jedna z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci mieszkańców globu. Temat obniżenia liczby wypadków w Europie i na świecie zostanie poruszony również podczas specjalnej konferencji transportowej w Sztokholmie, jeszcze w tym miesiącu.

informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Strasburg/jf/sp/sk

COMMENTS