HomeŚwiat

Rynek nowych samochodów osobowych odbił się od dna, jednak czy na długo?

Rynek nowych samochodów osobowych odbił się od dna, jednak czy na długo?

Po raz pierwszy od początku roku rynek nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej zanotował wzrost liczony rok do roku. Tak wynika z danych za wrzesień opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów. W Polsce wzrost przewyższył średnią unijną.

Jak podaje ACEA, wrzesień był pierwszym miesiącem bieżącego roku, w którym liczba zarejestrowanych nowych aut osobowych w UE była o 3,1 procent wyższa od notowanej w tym samym czasie rok temu. We wrześniu w 27 państwach unijnych sprzedano 933 987 takich pojazdów.

Jako główny czynnik odbicia Stowarzyszenie wskazuje wzrost sprzedaży na dwóch z czterech największych rynkach europejskich – we Włoszech i w Niemczech. Włochy zanotowały we wrześniu 9,5-procentowy wzrost liczony rok do roku, zaś sprzedaż w Niemczech wzrosła w ubiegłym miesiącu o 8,4 w porównaniu do września ubiegłego roku. Natomiast dwa pozostałe duże rynki – Francja i Hiszpania – odnotowały spadki. Rynek francuski skurczył się o 3 procent, a hiszpański o 13,5 procent.

Polska – piąty co do wielkości rynek nowych samochodów osobowych w UE – zanotowała 8 procentowy wzrost.
Stowarzyszenie zrzeszające 16 producentów działających w Europie w styczniu prognozowało na bieżący rok spadek sprzedaży nowych osobówek na poziomie 2 procent. Wcześniej przez poprzednie sześć lat rynek europejski notował wzrosty, które zbliżały się do najwyższych poziomów.

Tąpnięcie wywołane przez gospodarcze skutki pandemii koronawirusa spowodowało spadek sprzedaży o 55,1 procent w marcu i 76,3 procent w kwietniu w porównaniu do danych dla tych samych miesięcy w 2019 roku.

Według danych ACEA w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku na drogi w Europie wyjechało 7,06 miliona nowych pojazdów, czyli o ponad 2,8 miliona mniej niż od stycznia do września 2019 roku. Jest to o spadek o 28,8 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Organizacja szacuje, że rok 2020 zamknie się dla rynku unijnego 25-procentowym spadkiem sprzedaży nowych aut osobowych.

Organizacja podkreśla, że pomimo nieznacznego wzrostu, wszystkie rynki europejskie borykają się z dużymi spadkami sprzedaży.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Le Figaro & acea.be/d jl/w Wj

COMMENTS