HomeKultura

Włochy: Nieznany obraz Van Gogha

Włochy: Nieznany obraz Van Gogha

Włoscy eksperci twierdzą, że odkryli nowy, nieznany dotąd obraz Van Gogha. Chodzi o jedno z dzieł nieznanego autorstwa pokazywanych na wystawie “Nic nie zostało stracone” w Illegio we Włoszech. Wiążącą opinię w tej sprawie po przeprowadzeniu ekspertyz wyda Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.
Mały obraz olejny na drewnianej tablicy, 45 na 36 centymetrów, przedstawia restaurację w podparyskim Asnieres nad Sekwaną. Jest bliźniaczo podobny do nieco większego dzieła Van Gogha pod tym samym tytułem, znajdującego się w Muzeum Orsay w Paryżu.
Anonimowy właściciel nieznanego dotychczas dzieła w latach 70. zwrócił się do ekspertów, którzy nie byli jednak w stanie orzec, czy to obraz Van Gogha. Teraz włoscy rzeczoznawcy, po badaniach z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki, są o tym przekonani.
Na wystawie “Nic nie zostało stracone”, pokazywane są głównie kopie dzieł zniszczonych lub zaginionych, które dzięki badaniom spektrograficznym i grafice trójwymiarowej nie różnią niemal niczym od oryginałów. Chodzi między innymi o obrazy Klimta i Vermeera.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Piotr Kowalczuk/w zr/w Wj

COMMENTS