16.8 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Protestujący w Sejmie przedstawili propozycję zmian w świadczeniach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rodzice osób niepełnosprawnych protestujący w Sejmie przedstawili stronie rządowej propozycję zmian w świadczeniach. Przekazali ją podczas spotkania z wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Bojanowską oraz pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem. Spotkanie odbyło się w Sejmie.
Przedstawicielka protestujących Iwona Hartwich mówiła o propozycji stopniowego zwiększania dodatku, tak, aby w 2020 roku wynosił on 500 złotych. Od września 2018 roku osoby niepełnosprawne miałyby otrzymywać 250 złotych, od stycznia 2019 roku dodatkowo 125 złotych i od stycznia 2020 roku kwota wzrosłaby o kolejne 125 złotych. „Proponujemy, aby zwiększenie zasiłu było zgodne z konstytucją i pieniądze zostały dołożone do kwoty renty socjalnej. Wtedy osoby niepełnosprawne miałyby zagwarantowana rewaloryzację” – mówiła Iwona Hartwich.
Obecna propozycja osób niepełsnosprawnych nieznacznie różnie sie od poprzedniej. Wcześniej protestujący domagali się, by dodatek był wprowadzany w innych proporcjach i w nieco innym czasie: 300 zł mieliby otrzymywać od czerwca 2018 r., od stycznia 2019 roku o 100 złoty więcej, a od stycznia 2020 roku wzrósłby o kolejne 100 zł.
Krzysztof Michałkiewicz powiedział po spotkaniu, że te propozycje przedstawi podczas wieczornego posiedzenia komisji sejmowej polityki społecznej i rodziny. „Mam nadzieję, że po tym, jak posłowie przedyskutują ustawy będziemy mogli powiedzieć, że postulaty zgłoszone przez rodziców osób niepełnosprawnych i przyjęte przez rząd, zostaną przyjęte również przez Sejm. Mam nadzieję, że renta socjalna zostanie podwyższona, podobnie jak zostanie przyjęty przez Sejm pakiet rehabilitacyjny, który gwarantuje rehabilitację osobom ze znaczną niepełnosprawnością, dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego oraz do wyrobów ortopedycznych i medycznych” – mówił Krzysztof Michałkiewicz.
Rząd zapowiedział realizację jednego z postulatów Komitetu – wzrost renty socjalnej do wysokości renty minimalnej. Dziś na sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie – komisja ten projekt poparła.
Dodatkowo rząd w ramach ustawy o wsparciu osób niepełnosprawnych chce zwiększyć pomoc rzeczową: Każdy niepełnosprawny o znacznym stopniu niepełnosprawności ma mieć nielimitowany dostęp do rehabilitacji, zgodny z zaleceniami lekarzy, a pomoc ma otrzymywać bez oczekiwania w kolejce i skierowania. Takich niepełnosprawnych nie będą też obowiązywać limity dot. wydatków na wyroby medyczne. Wśród ponad 130 pozycji są wózki inwalidzkie, pieluchomajtki czy cewniki i ortezy.
Także tym projektem dziś zajmie się sejmowa komisja.
Protest niepełnosprawnych w Sejmie trwa trzeci tydzień. Uczestników akcji odwiedzali nie tylko członkowie rządu czy prezydent Andrzej Duda, ale również Rzecznik Praw Obywatelskich, przewodniczący OPZZ i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. „Zrozumienie wśród wielu środowisk motywuje nas do kontynuowania akcji” – dodała Hartwich.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./Michał Fedusio/mile/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520