Sejmowa komisja za zwiększeniem świadczeń dla niepełnosprawnych

Sejmowa komisja za zwiększeniem świadczeń dla niepełnosprawnych

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła rządowy projekt nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Przewiduje on podwyższenie świadczenia dla niepełnosprawnych do najniższego świadczenia z ZUS, czyli do niemal 1030 złotych. Oznacza to podwyżkę o ponad 160 złotych.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie we wrześniu, ale z wyrównaniem świadczenia od czerwca – przypominała na posiedzeniu komisji wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. “Przyjmując, że liczba osób pobierających renty socjalne wynosi około 280 tysięcy, to wzrost wydatków w 2018 roku to jest 315 milionów, a w kolejnych latach – 540 milionów rocznie” – dodała.
Propozycję rządu, w pierwszym czytaniu sejmowa komisja poparła jednogłośnie.
Posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska przypomina, że podwyższenie świadczenia to jeden z postulatów grupy protestującej w holu Sejmu. Liczy również na kolejne waloryzacje świadczeń dla tej grupy. “To jest maleńki kroczek do przodu, to jest odpowiedź na niektóre postulaty protestujących. Nie można jednak zapominać o pozostałych postulatach: dotyczących na przykład zasiłku pielęgnacyjnego, który od 12 lat utrzymuje sie na tym samym poziomie 153 złotych” – mówiła posłanka.
Po rozpatrzeniu rządowego projektu, komisja rozpoczęła omawianie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Propozycja PiS dotyczy szeregu ulg w dostępie do medycznych świadczeń, pieluch czy rehabilitacji.
Obydwie propozycje mają być omawiane także jutro na posiedzeniu plenarnym.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio/mile/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0