8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Wielkie filmowe przeboje Wojciecha Kilara zabrzmią w Sali Ziemi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W poniedziałek, 6 listopada w Sali Ziemi odbędzie się Wielka Gala Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara.

Gdyby żył, Wojciech Kilar w tym roku obchodziłby swoje 85. urodziny. Niestety, tego znakomitego artysty nie ma z nami już od prawie czterech lat. Zmarł 29 grudnia 2013 roku. Był jednym z największych kompozytorów polskich XX i XXI wieku. Jego współczesne, czerpiące z folkloru kompozycje stawały się prawdziwymi przebojami znanymi daleko poza granicami Polski. Wspomnijmy choćby „Krzesanego” czy „Orawę”. Szczególną popularność zdobył Wojciech Kilar dzięki muzyce filmowej. Wiele napisanych przez niego tematów, które znamy ze ścieżek dźwiękowych zaczęło żyć swoim własnym życiem i trafiło do sal koncertowych. Niezwykłą rzeczą była współpraca Wojciecha Kilara z Krzysztofem Zanussim.

 

Kilar napisał muzykę do wszystkich filmów Zanussiego począwszy od pochodzącej z roku 1968 „Struktury kryształu”. Kilar pisał dla Zanussiego, a tworzył także dla innych reżyserów. Wspomnijmy choćby muzykę do „Ziemi obiecanej” , „Korczaka” i „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, „Rejsu” Marka Piwowskiego, „Trędowatej” Jerzego Hoffmanna , „Samotności” Stanisława Różewicza. „Pianisty” i „Dziewiątych wrót” Romana Polńskiego czy „Draculi” Francisa Forda Coppoli. Okazja do usłszenia wielu z nich nadarzy się w Poznaniu w poniedziałek podczas Wielkiej Gali Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara organizowanej przez Sollus Entertainment w Sali Ziemi.

 

Ich wykonawcami będą niezwykle utalentowana wokalistka Edyta Krzemień, którą znany m.in. ze współpracy z poznańskim Teatrem Muzycznym. Stworzyła tu niezapomnianą kreację Emmy Carew w musicalu „Jekyll and Hyde” Maury’ego Yestona w reżyserii Sebastiana Gonciarza, ale oklaskiwano ją także w spektaklu „Opowieści zimowe” według „December Songs” także Maury’ego Yestona.

 

Co ciekawe Edyta Krzemień ukończyła Wydział Wokalny Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, ale także Wydział Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Towarzyszyć jej będzie działająca od czterech lat poznańska CoOperate Orchestra, którą za-dyryguje jej pierwszy gościnny dyrygent Maciej Sztor. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a muzyka filmowa, jak mówi jest jego pasją. Zapowiada się niezwykły wieczór pełen artystycznych przeżyć. Wielka Gala Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara, Sala Ziemi (ul. Głogowska 16, wejście od ul. Sniadeckich), 6 listopada, godz. 19 bilety: 65-159 zł.

Marek Zaradniak aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520