Powstanie Genomiczna Mapa Polski, która umożliwi tzw. spersonalizowane leczenie

Powstanie Genomiczna Mapa Polski, która umożliwi tzw. spersonalizowane leczenie

W grudniu rozpoczną się prace nad stworzeniem Genomicznej Mapy Polski. Projekt polega na wykonaniu 5 tysięcy badań całogenowych i opracowania wzorcowego genomu, który będzie wykorzystywany w celach naukowych, medycznych i komercyjnych. Znajomość najbardziej pożądanego genomu lokalnej populacji ma ogromne znaczenie w medycynie i farmacji – umożliwia tzw. spersonalizowane leczenie.

Projekt realizować będzie konsorcjum, w skład którego wchodzą: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, Politechnika Poznańska oraz Centrum Badań DNA Sp. z o.o.
Jacek Wojciechowicz z Centrum Badań DNA podkreślił, że stworzenie referencyjnego genomu Polaka będzie miało największe praktyczne zastosowanie w leczeniu nowotworów. Chodzi o rozpoznanie pewnych predyspozycji i wcześniejszą diagnostykę oraz zastosowanie wcześniejszego leczenia lub profilaktyki. Z tzw. mapy genomicznej będzie mógł skorzystać za darmo każdy lekarz onkolog czy lekarz genetyk po to, aby dowiedzieć się czy dana mutacja u pacjenta ma znaczenie kliniczne i czy jest związana z jakąś jednostką chorobową. Dotychczas nie było tego typu baz danych dla polskiej populacji. Korzystaliśmy z baz amerykańskich, ale przez odmienność genetyczną tamtej populacji od polskiej nie zawsze diagnozy były trafne – mówił Wojciechowicz. Według niego, w Polsce mamy jedno z największych zróżnicowań genetycznych w Europie, dlatego te badania są bardzo pożądane. Zapewniał na konferencji prasowej, że dane te będą całkowicie bezpieczne.
Całkowita wartość projektu wynosi 105 milionów złotych, w tym dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – 68 milionów złotych.
Podobne projekty realizowane są w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Islandii, Niemczech i Estonii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Barbara Góra/Rita/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0