HomePOLSKA

Nowoczesna proponuje budowę 100 żłobków i przedszkoli na 100-lecie odzyskania niepodległości

Nowoczesna proponuje budowę 100 żłobków i przedszkoli na 100-lecie odzyskania niepodległości

Nowoczesna proponuje budowę 100 żłobków i przedszkoli dla uczczenia stulecia odzyskania niepodległości.

Projekt ustawy przygotowany i złożony przez posłów przewiduje stworzenie w tym celu specjalnego “Funduszu Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską”.

Poseł Mirosław Suchoń powiedział, że ma to być fundusz celowy, z którego samorządy mogłyby dostawać dopłaty do budowy, rozbudowy lub przebudowy żłobków i przedszkoli. Zgodnie z projektem, 150 milionów złotych miałaby przekazać jednorazowo Polska Fundacja Narodowa. Fundusz ma być też zasilony ze środków, które są zarezerwowane na realizację wieloletniego programu “Niepodległa” a nie zostaną wykorzystane. Posłowie Nowoczesnej szacują tę kwotę na kilkanaście milionów złotych.

Według posła Mirosława Suchonia setna rocznica zdarza się tylko raz, powinna mieć poważną oprawę i pozostawić trwały ślad “wyrażony jakimiś projektami infrastrukturalnymi”.

Posłowie Nowoczesnej wyrazili nadzieję, że projekt ich ustawy poprą wszystkie kluby w Sejmie i cały Senat.
Poinformowali, że w związku ze swoimi zastrzeżeniami co do sposobu wydawania pieniędzy na realizację programu “Niepodległa”, złożyli w tej sprawie interpelację do wicepremiera Piotra Glińskiego oraz wniosek do Wydziału Skarg i Wniosków Najwyższej Izby Kontroli.

IAR/I.Szczęsna/as

COMMENTS