HomeŚwiat

Ponad 70 ofiar ataku islamistów w Nigrze

Ponad 70 ofiar ataku islamistów w Nigrze

Minister obrony Nigru poinformował, że 71 żołnierzy zginęło, a 12 zostało rannych w wyniku ataku islamistów w Nigrze. Terroryści zaatakowali bazę wojskową w miejscowości Inates, w pobliżu granicy z Mali. Liczba zabitych i rannych może wzrosnąć, bo są również osoby zaginione.

Starcie było najkrwawszym w Nigrze od czasu rozpoczęcia przez władze operacji antyterrorystycznej w 2015 roku. Ekstremiści do ataku na bazę wykorzystali artylerię i moździerze. Władze podają, że powodem śmierci tak wielu osób były eksplozje paliwa i amunicji. Na ten moment nie wiadomo, która z działających w regionie grup jest odpowiedzialna za tragedię.

Niger wraz z Burkina Faso, Mauretanią, Czadem i Mali tworzą grupę, zwaną G5. Państwa te współpracują w walce z dżihadystami i wspólnie utrzymują specjalną jednostkę szybkiego reagowania.

Od 2012 roku, gdy islamiści w północnym Mali zbuntowali się przeciwko władzy centralnej, doszło do rozprzestrzenienia się ich działalności na cały region. Wojna z nimi pochłonęła do tej pory tysiące ofiar.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/Reuter/wczesn./mile/kj

COMMENTS