HomeŚwiat

Jacek Czaputowicz: Ograniczanie unijnego budżetu “nielogiczne”

Jacek Czaputowicz: Ograniczanie unijnego budżetu “nielogiczne”

Według Jacka Czaputowicza, ograniczanie budżetu unijnego jest „nielogiczne”, jeśli wspólnota europejska chce odgrywać ważną rolę na świecie.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w Hadze ze swoim holenderskim odpowiednikiem Stefem Blokiem w ramach tak zwanej konferencji utrechckiej. Dyplomaci rozmawiali między innymi o finansowaniu najważniejszych programów unijnych.

Holandia chce ograniczenia wkładu finansowego krajów członkowskich w Unię Europejską i zmniejszenia budżetu Wspólnoty. Polska natomiast stoi na przeciwnym stanowisku.

Jak powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, władze Polski pragną silnej Unii Europejskiej, zwiększenia jej budżetu oraz kontynuowania jej tradycyjnych polityk.

Dyplomaci rozmawiali również o tak zwanym Zielonym Ładzie, zakładającym osiągnięcie neutralności klimatycznej przez UE do 2050 roku. Strona polska jest zdania, że osiągnięcie tego celu będzie możliwe jedynie przy zwiększeniu wsparcia finansowego dla krajów, które są w gorszej sytuacji, jeśli chodzi o ograniczanie emisji zanieczyszczeń. Szef polskiego MSZ powiedział, iż cieszy się ze wskazania konkretnych kwot w tym zakresie.

Konferencje utrechckie to cykliczne spotkania polityków z Polski i Holandii. Organizowane są od 20 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Haga/em/Pilecki/kry

COMMENTS