19.9 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Decyzje podobno są podejmowane w gronie kilku państw

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Decyzje dotyczące przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 są podejmowane w gronie kilku państw; mamy już jasne deklaracje, które to państwa będą – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek o przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie, że „to może nastąpić w ciągu najbliższych czterech-sześciu tygodni”.

 

Rzecznik rządu zapytany na wtorkowej konferencji prasowej kto, poza Polską, będzie należał do koalicji przekazującej MiGi-29 oraz o jakiej liczbie samolotów jest mowa, odpowiedział, że szczegóły tych decyzji będą komunikowane w odpowiednim czasie.

 

„Mogę tylko potwierdzić, że te decyzje są podejmowane w gronie kilku państw, natomiast siłą rzeczy nie jest moją rolą, aby w imieniu tych państw to komunikować” – powiedział Müller. „Mamy już jasne deklaracje, które to państwa będą, ale umówiliśmy się, że one we własnych terminach i stosownych procedurach tego typu decyzję ogłoszą” – dodał.

 

Zaznaczył, że tak, jak mówił o tym we wtorek premier, „w ciągu najbliższych kilku tygodniu jesteśmy w gotowi, aby taką decyzję podjąć w ramach kilku państw, które zdecydowały się na podobny krok”.

 

Gotowość do przekazania Ukrainie samolotów MiG-29 prezydent Andrzej Duda zadeklarował w ubiegłą środę w wywiadzie dla CNN. „Jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty, i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć” – powiedział prezydent. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał dzień później, że „nie będzie to duża liczba”, a Polska jest w tym przypadku gotowa działać w ramach szerszej międzynarodowej koalicji

 

Rzecznik rządu został także zapytany o zaplanowane na środę spotkania premiera Morawieckiego z szefem łotewskiego rządu Artursem Krisjanisem Karinsem i premier Islandii Katrin Jakobsdottir.

 

Müller stwierdził, że Polska i Łotwa mają podobną perspektywę, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Europy. „Jesteśmy elementem wschodniej flanki NATO, w związku z tym zarówno Polska, jak i Łotwa bardzo aktywnie wspierają Ukrainę w tych ostatnich miesiącach. Wiemy doskonale, że wspieranie Ukrainy, to też jest zagwarantowanie naszego bezpieczeństwa” – powiedział.

 

Dodał, że to jeden z głównych tematów rozmów szefów rządów, a kolejnym będzie zbliżający się, zaplanowany na lipiec, szczyt NATO w Wilnie. Zaznaczył przy tym, że kluczową rolę w dyskusjach, jeśli chodzi o Pakt Północnoatlantycki, odgrywa prezydent Andrzej Duda.

 

W rozmowach z premier Islandii – dodał – będzie mowa o relacjach dwustronnych, ale kwestia bezpieczeństwa również zostanie poruszona.(PAP)

 

Autorzy: Anna Kruszyńska, Rafał Białkowski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520