HomeMałopolskie

Policjanci pouczyli, Sanepid “wlepił” grzywnę. Ksiądz zapłaci 10 tys. zł za wpuszczenie wiernych do kościoła

Policjanci pouczyli, Sanepid “wlepił” grzywnę. Ksiądz zapłaci 10 tys. zł za wpuszczenie wiernych do kościoła

Choć ta kara jest najmniejszą z możliwych, wspólnota wiernych ze Sromowiec Wyżnych na pewno i tam mocno ją odczuje! Nowotarska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna nałożyła 10 tysięcy złotych grzywny na – księdza Mieczysława Szlagę, proboszcza parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Sromowcach Wyżnych. Powód? W niedzielę palmową na jednej z mszy w świątyni było aż 60 osób pomimo, że w obecnej sytuacji nie mogło ich być więcej jak… pięć.

Zaraz po owym nabożeństwie w świątyni interweniowała policja. – Ksiądz został pouczony, funkcjonariusze przypomnieli proboszczowi jakie obowiązują przepisy. Nie został wówczas ukarany mandatem bo ten mógłby być maksymalnie w kwocie 500 złotych – mówi Dorota Garbacz rzecznik prasowy nowotarskiej policji. – Notatka ze zdarzenia została przekazana nowotarskiemu sanepidowi. To tam zdecydują jak wysoką karę nałożyć na duchownego, który miał obowiązek liczenia wiernych i nie wpuszczenia ich do świątyni w większej liczbie niż pozwalały na to przepisy.

 

Od czwartku wiadomo, że grzywna z nowotarskiego sanepidu to 10 tysięcy złotych (choć mogła wynosić nawet 50 tys.). Nie wiadomo czy ksiądz pokryje karę z własnej kieszeni czy też może parafia zorganizuje na ten cel zrzutkę. Sam duchowny jest nieuchwytny. Nie wiadomo więc dlaczego doprowadził w Niedzielę palmową do niebezpiecznej z punktu przepisów epidemiologicznych sytuacji gdy aż tak duża liczba wiernych spotkała się przed ołtarzem.

Red. AIPCOMMENTS