20.2 C
Chicago
środa, 1 maja, 2024

Pogrzeb królowej Elżbiety II będzie transmitowany w wielu miejscach publicznych w całym kraju

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Transmisję z poniedziałkowych uroczystości pogrzebowych brytyjskiej królowej Elżbiety II można będzie obejrzeć w wielu miejscach publicznych w całym Zjednoczonym Królestwie.

Pogrzeb pokaże sieć kin Vue, Curzon oraz Arc. „To bezpłatne wydarzenie, ale wstępna rezerwacja miejsca jest niezbędna. Podczas transmisji pogrzebu nie będą odbywały się żadne inne pokazy” – napisała sieć kin Arc na Twitterze.

 

Wielkie ekrany będą ustawione też na placach, w parkach i świątyniach. Pojawią się one m.in. w jednym z parków królewskich niedaleko Pałacu Buckingham – Hyde Parku.

 

Katedry w Bradford, Chester, Guildford, Manchesterze, Norwich oraz Winchester również będą wyświetlać uroczystości. Ekrany będą wystawione m.in. w takich miastach jak Hull, Manchester, Leeds, Ipswich oraz Coventry. W Birmingham ekran będzie ustawiony na Centenary Square.

 

„Dotarcie do stolicy nie będzie ani łatwe, ani tanie. Dlatego też plac będzie lokalnym, łatwo dostępnym miejscem, gdzie ludzie będą mogli oddać się zadumie” – powiedział szef rady miejskiej w Birmingham Ian Ward, cytowany przez dziennik „Guardian”.

 

Wiele brytyjskich stacji telewizyjnych, w tym BBC, ITV oraz Sky News, będzie prowadzić transmisję uroczystości pogrzebowych od początku do końca. W niektórych pubach, które pomimo poniedziałkowego święta bankowego pozostaną otwarte, będzie można śledzić pogrzeb brytyjskiej monarchini. Dotyczy to na przykład lokali należących do grupy Stonegate, największego właściciela pubów w Zjednoczonym Królestwie.

 

Szacuje się, że uroczystości będą największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Na całym świecie może je śledzić nawet 4 miliardy osób, tj. połowa globalnej populacji.

 

Z Londynu Marcin Furdyna (PAP)

 

Zakończyło się wystawienie na widok publiczny trumny z ciałem Elżbiety II

Zakończyło się wystawienie na widok publiczny trumny z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w poniedziałek o godz. 6.30 londyńskiego czasu (godz. 7.30 w Polsce) zamknięto wejście do Westminster Hall, gdzie trumna pozostawała od środowego popołudnia.

W czasie tych ponad czterech dni setki tysięcy osób przeszły w milczeniu koło trumny, aby oddać hołd zmarłej monarchini. W większości przypadków, aby wejść do Westminster Hall, musieli oni czekać w kolejce kilkanaście godzin. Około północy z niedzieli na poniedziałek zamknięto możliwość dołączania do kolejki przez nowe osoby, aby uniknąć sytuacji, w której nie zdążyłyby wejść do środka przed zamknięciem Westminster Hall.

 

Po wystawieniu w środę trumny na widok publiczny szacowano, że hołd w ten sposób będzie chciało oddać królowej nawet 750 tys. osób, ale dotychczas nie podano żadnych liczb, ile osób faktycznie przeszło przez Westminster Hall.

 

Za nieco ponad cztery godziny trumna zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne. (PAP)

 

B. ambasador RP w Londynie: królowa Elżbieta II powiedziała mi, że już w czasie II wojny światowej interesowała się Polską

Podczas naszego pierwszego spotkania w 1994 roku królowa powiedziała mi, że już w czasie II wojny światowej interesowała się Polską i pamięta o polskich lotnikach oraz kobietach w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – wspomina w rozmowie z PAP Ryszard Stemplowski, ambasador RP w Londynie w latach 1994-1999.

Stemplowski złożył listy uwierzytelniające na ręce Elżbiety II w Pałacu Buckingham na początku czerwca 1994 roku. „Złożenie listów miało miejsce nieco ponad tydzień po moim przyjeździe do Londynu, czyli dość szybko. Podkreślało to wagę stosunków Zjednoczonego Królestwa z Polską” – mówi były ambasador w rozmowie z PAP.

 

„Królowa zaczęła rozmowę: +Mówią mi, że Polska radzi sobie bardzo dobrze+. Odpowiedziałem: +Polska rzeczywiście radzi sobie bardzo dobrze, ale od wysłuchiwania opisu zawsze jest lepsza wizja lokalna, Wasza Królewska Mość+” – wspomina były ambasador.

 

Jak mówi Stemplowski królowa zareagowała uśmiechem, z czego składający listy dyplomata wywnioskował, że wiedziała już o planach jej wizyty w Polsce, która ostatecznie doszła do skutku niecałe dwa lata później w dniach 25-27 marca 1996 roku. Była to nie tylko jej pierwsza i jedyna wizyta nad Wisłą, ale pierwsza wizyta brytyjskiego monarchy w Polsce w ogóle.

 

Królowa Elżbieta II przybyła z księciem Filipem do Warszawy 25 marca, gdzie została przywitana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wraz z małżonką. Wśród bogatego programu wizyty królowa m.in. wygłosiła mowę przed polskim parlamentem.

 

„Pamiętam doskonałą reakcję sali sejmowej na przemówienie królowej, a także niesamowitą owację w Teatrze Wielkim na jej cześć. Stałem w rzędzie za nią i nigdy czegoś takiego nie widziałem: królowa chciała usiąść, ale owacja nie ustawała” – wspomina dyplomata.

 

Podczas przemówienia przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu królowa odwoływała się do Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Mówiła też m.in.: „Jednym z przyjaciół mojego ojca (króla Jerzego VI) był szef waszego rządu na uchodźstwie, generał Sikorski. (…) Nigdy też mój kraj nie zapomni odwagi polskich lotników, jednych z owych +niewielu+, którym jak słusznie stwierdził Churchill, zawdzięczano tak wiele. Kto wie, czy płomień wolności nie zostałby zduszony, gdyby w tamtych dniach nie stała przy nas Polska”.

 

W trzecim dniu wizyty w Polsce, 27 marca, królowa Elżbieta i książę Filip udali się do Krakowa. Para królewska odwiedziła m.in. Zamek Królewski na Wawelu.

 

„Królowa została gorąco przyjęta przez Polaków. Podczas przejazdu z lotniska witały ją stojące chwilami w mżawce tłumy, machając polskimi flagami” – mówi PAP Stemplowski. „Brytyjski ambasador w Polsce, Michael Llewellyn-Smith, przekazał mi później, że te tłumy wywarły bardzo duże wrażenie zarówno na królowej, jak i na jej otoczeniu” – dodaje.

 

„Polska na pewno wyglądałaby atrakcyjniej, jeśli królowa składała wizytę w jakimś cieplejszym miesiącu niż w marcu” – podsumowuje były ambasador w Londynie.

 

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie w poniedziałek (19 września) o godz. 11 miejscowego czasu (godz. 12 w Polsce)

 

Ryszard Stemplowski pełnił funkcję ambasadora RP w Londynie w latach 1994-1999. Wcześniej przez trzy lata, w okresie 1990-1993, był szefem Kancelarii Sejmu. W tym roku nakładem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ukaże się pierwszy tom jego dzienników (za 1994 rok) z okresu pełnienia funkcji ambasadora w Londynie.

 

Rozmawiał Marcin Furdyna (PAP)

 

mrf/ jar/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520