6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Pogrzeb Kornela Morawieckiego w sobotę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W piątek w godzinach 13.00 – 19.00 w Sali Kolumnowej w Sejmie zostanie wystawiona trumna z ciałem Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego. W ten sposób, zmarłemu wczoraj twórcy „Solidarności Walczącej”, zostanie oddany hołd.

Uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego odbędą się w sobotę. Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że będą miały charakter państwowy.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona o godzinie 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Ceremonia pogrzebowa będzie miała miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach około godziny 15.00.

Piotr Mueller przypomniał, że od dziś do czwartku w Sejmie jest wystawiona księga kondolencyjna po śmierci Kornela Morawieckiego.

 

*

 

Jutro (2.10) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie na ulicy Rakowieckiej o godzinnie 20.00 zostanie odprawiona Msza święta w intencji śp. Kornela Morawieckiego. Przewodniczył jej będzie ksiądz Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum.

„Zapraszam Państwa na Mszę św. do wspólnej modlitwy za tego wielkiego człowieka, który już za życia był bohaterem. Wszyscy uczestnicy uroczystości będą mogli zobaczyć celę nr 4 na drugim piętrze Pawilonu III, w której był przetrzymywany Kornel Morawiecki” – powiedział Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum. Podkreślił, że Kornel Morawiecki stał się legendą jeszcze za życia. „W stanie wojennym w 1982 r. stworzył „Solidarność Walczącą”, jedną z najważniejszych organizacji antykomunistycznych w Polsce. Całym swoim życiem walczył o niepodległość. Za swoją działalność zapłacił więzieniem na Rakowieckiej, gdzie był trzymany w całkowitej izolacji. Komuniści tak bardzo się go bali, że w kwietniu 1988 r. siłą deportowali z kraju” – dodał Jacek Pawłowicz.

Kornel Morawiecki wspierał budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. „Wiedział, jakie ma ono znaczenie dla formowania świadomości nowych pokoleń Polaków. Jego postać zostanie u nas w sposób szczególny przedstawiona. Mogę powiedzieć, że był naszym przyjacielem, który interesował się tym, co robimy” – dodał dyrektor placówki.

Przypomniał także wizytę Kornela Morawieckiego w Muzeum, podczas której wspominał o planowanej ucieczce z więzienia. „Mówił, patrząc z uśmiechem na mur: >Przecież oni by mnie zabili, strzelając z tych wieżyczek<” – wspominał Jacek Pawłowicz.

Zwrócił uwagę, że zmarły był człowiekiem o dobrym sercu, wyrozumiałym dla tych, którzy mieli inne zdanie. Postawę Kornela Morawieckiego porównał do rotmistrza Witolda Pileckiego, który mówił „Kochaj wszystkich, wszystkim służ”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/kj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./Twitter/dwi/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520