HomeŁódzkie

Podłódzki fotoradar robi zdjęcia średnio 34 kierowcom dziennie. Sypią się mandaty

Podłódzki fotoradar robi zdjęcia średnio 34 kierowcom dziennie. Sypią się mandaty

W miniony czwartek minęły trzy miesiące od uruchomienia fotoradaru przy drodze krajowej nr 71 w Woli Zaradzyńskiej (gm. Ksawerów). Wydział Komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, ile w tym czasie urządzenie zrobiło zdjęć. Na razie urzędnicy podliczyli pracę prędkościomierza z pierwszych 47 dni działalności, czuyli półtora miesiąca.

– Od momentu uruchomienia, czyli 14 sierpnia, do końca września, zarejestrowano 1,6 tysiąca naruszeń – informuje GITD. A to oznacza, że w pierwszym okresie działalności wpadło średnio 34 piratów drogowych dziennie! Siedmiu z nich straciło prawo jazdy, bo przekroczyło dozwoloną prędkość na tym odcinku drogi o ponad 50 km/h. Jak bardzo ciężką nogę mieli pozostali? – Kierujący przekraczali prędkości średnio o 20 km/h – podają urzędnicy. Fotoradar w Woli Zaradzyńskiej dopuszcza błąd kierowcy do 10 km/h. Czyli wyzwala się, gdy kierowca jedzie z prędkością powyżej 60 km/h. Jak wygląda procedura wystawiania mandatu?

 

Do właściciela pojazdu, którego uwiecznił fotoradar, wysyłana jest korespondencja ze zdjęciem oraz trzy rodzaje oświadczenia – właściciel przyznaje się do wykroczenia i przyjmuje lub odmawia przyjęcia mandatu, właściciel wskazuje osobę, która kierowała, albo nie wskazuje tylko bierze winę na siebie. Właściciel wypełnia jedno z nich i odsyła GITD.

 

Ksawerowski fotoradar pojawił w Woli Zaradzyńskiej w grudniu ubiegłego roku. Siedem i pół miesiąca trwało uruchomienie go. Jak twierdzą funkcjonariusze, opóźnienie spowodowała zwłoka energetyków, którzy przyłączali go miesiącami… Urządzenie stanęło między remizą OSP a Szkołą Podstawową w Woli Zaradzyńskiej. Postawiono go właśnie w tym miejscu ze względu na dużą liczbę wypadków. W ciągu kilku ostatnich lat doszło w tym miejscu do kilku śmiertelnych wypadków i serii zdarzeń drogowych, w których ranni zostali uczestnicy. Przyczyną aż 30 z nich była nadmierna prędkość.

 

Przypominamy, że za jazdę z prędkością przekraczającą dopuszczalną wartość o 50 km/h, policjanci zabierają prawo jazdy. Poniżej tej wartości grozi mandat do 500 złotych. Czy bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 71 w rejonie szkoły podstawowej poprawiło się? – Od momentu zamontowania fotoradaru nie doszło w tym miejscu do żadnego wypadku – informuje nadkom. Joanna Szczęsna, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach. – Dzięki urządzeniu kierowcy jeżdżą ostrożniej i co najważniejsze, zdejmują nogę z gazu.

 

aip

COMMENTS