HomeKultura

W USA premiera spektaklu “Three Paderewskis” o Ignacym Janie Paderewskim

W USA premiera spektaklu “Three Paderewskis” o Ignacym Janie Paderewskim

W Stanach Zjednoczonych, w ramach międzynarodowego programu kulturalnego “Niepodległa”, odbędzie się premiera spektaklu muzycznego o życiu i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. Musical “Three Paderewskis” w reżyserii Davida Bridela po raz pierwszy zostanie pokazany dziś (20.11) o 19.30 czasu lokalnego w Kennedy Center w Waszyngtonie.

Autor libretta Oliver Jai’Sen Mayer przedstawia postać kompozytora za pomocą trzech wyobrażonych wcieleń: młodego wirtuoza, dojrzałego męża stanu oraz kobiety prowadzącej wewnętrzny dialog z muzykiem. Kluczową rolę w spektaklu odgrywa muzyka utrzymana w konwencji klasycznego oratorium, skomponowana przez nagradzaną za oceanem Jenni Brandon.

Jak powiedziała Joanna Klass z Instytutu Adama Mickiewicza, Ignacy Jan Paderewski to postać rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Artysta był nie tylko wybitnym muzykiem, ale i ambasadorem nieistniejącego państwa. “Jest ikoną niepodległości i uosobieniem amerykańskiej kariery, który dzięki ciężkiej pracy został najsłynniejszym i najbogatszym na owe czasy artystą” – dodała Joanna Klass.

Spektakl powstał w ramach konkursu zorganizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, w którym artyści mieli stworzyć opowieść inspirowaną życiem i działalnością Ignacego Jana Paderewskiego. W konkursie wzięło udział 250 amerykańskich twórców. Ostatecznie wybrano siedem projektów, których celem jest przybliżenie historii Polski mieszkańcom Stanów Zjednoczonych.

Za dwa dni, w piątek 22 listopada, odbędzie się kolejna premiera w ramach tego projektu. W Nowym Jorku będzie można wysłuchać wykonania koncertowego musicalu – “Virtuoso”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Przemysław Lis/em/sjo

COMMENTS