HomeCiekawostki

Olga Tokarczuk nagrodzona Noblem. Prawica nie wie, jak gratulować lewicowej pisarce

Olga Tokarczuk nagrodzona Noblem. Prawica nie wie, jak gratulować lewicowej pisarce

Olga Tokarczuk otrzymała literacką nagrodę Nobla za 2018 r. To wielki sukces dla polskiej literatury. Nagroda dla Olgi Tokarczuk to już piąta nagroda Nobla z literatury, która trafia w polskie ręce.

 

Warto jednak podkreślić, że Olga Tokarczuk jest drugą polską kobietą, która może się pochwalić tak wspaniałym wyróżnieniem. Akademia Szwedzka wcześniej doceniła wcześniej Wisławę Szymborską. Pisarka, która śmiało wyraża swoje postępowe poglądy, postawiła przed polskimi politykami nie lada wyzwanie. Jak pogratulować Oldze, żeby pogratulować sobie? To trudna sztuka, ale nasi politycy starają się jak mogą.

 

Polscy politycy od razu pospieszyli z gratulacjami. Lewicowe poglądy Olgi Tokarczuk nie są żadną tajemnicą, dlatego w pewnej konsternacji została postawiona prawicowa władza. Gratulować czy nie gratulować?

 

 

 

Nagrodę odbierze z pisarzem Peterem Handke, który z kolei zdobył najważniejsze literackie wyróżnienie za 2019 r. (red. – w ubiegłym roku nagrody nie były przyznawane, stąd opóźnienie w ogłoszeniu laureata za 2018 r.). Olga Tokarczuk była wymieniana wśród tegorocznych faworytów do Nagrody Nobla.

 

W ubiegłym roku pisarka została wyróżniona nagrodą „The Man Booker International Prize 2018” za powieść „Bieguni”. Dwukrotnie uhonorowano ją także nagrodą NIKE za powieści: „Bieguni” w 2008 r. oraz „Księgi Jakubowe” w 2015 r.

 

js aip

COMMENTS