HomePOLSKA

Olga Tokarczuk: “Zagłosujmy dobrze, za demokracją”

Olga Tokarczuk: “Zagłosujmy dobrze, za demokracją”

Olga Tokarczuk o nagrodzie Nobla dowiedziała się podczas podróży do Bielfeld w Niemczech. Podczas pierwszej konferencji zwróciła się do Polaków: „Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją”.

– Byliśmy na autostradzie między Berlinem i Bielfeld. Ktoś do mnie zadzwonił, zobaczyłam szwedzki numer telefonu i skoczyło mi ciśnienie. To był ten telefon – powiedziała Olga Tokarczyk podczas pierwszej konferencji prasowej po informacji, że dostała literacką nagrodę Nobla.

 

Podczas konferencji noblistka odniosła się do sytuacji w Polsce. – Ta nagroda pokazuje, że wbrew wszystkim problemom, jakie mamy z demokracją w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu i mamy bardzo silną literaturę, siną kulturę – powiedziała Tokarczuk.

 

Zadedykowała nagrodę Polakom i zwróciła się do nich z apelem: – Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją – dodała.

 

sz aip

COMMENTS