HomeKultura

Od jutra czynne biblioteki. Teatry, filharmonie, opery, muzea, kina nadal zamknięte na cztery spusty…

Od jutra czynne biblioteki. Teatry, filharmonie, opery, muzea, kina nadal zamknięte na cztery spusty…

Od jutra biblioteki publiczne i naukowe mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia dystansu społecznego i przestrzeni 15 metrów kwadratowych powierzchni na osobę. Teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, ogniska muzyczne i galerie sztuki nadal pozostają zamknięte dla publiczności.

 

Ministerstwo Kultury poinformowało, że ponadto przed wejściem do biblioteki należy umieścić informację o limicie osób oraz podjąć środki zapewniające przestrzeganie limitu. W komunikacie dodano, że decyzję o dacie i warunkach otwarcia wypożyczalni i czytelni podejmuje dyrektor biblioteki, który powinien wziąć pod uwagę warunki lokalowe, czas przebywania osób w czytelniach oraz lokalną sytuację epidemiczną (w gminie, powiecie i województwie).

Resort przypomniał, że ograniczenia dotyczące pozostałych instytucji kultury pozostają bez zmian. “Nadal obowiązuje zakaz organizowania wydarzeń z udziałem publiczności, także na otwartej przestrzeni oraz realizowania czynności związanych z bezpośrednią obsługą zewnętrznych użytkowników” – podkreślono.

MKiDN wskazało, że przy uwzględnieniu zasad reżimu sanitarnego w dalszym ciągu mogą być prowadzone: próby i ćwiczenia, które są niezbędne do przygotowania wydarzeń artystycznych, nagrania fonograficzne i audiowizualne, udostępnianie przestrzeni i zbiorów, które znajdują się na wolnym powietrzu, udostępnianie do zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych, należących do instytucji kultury.

Dodano, że wszystkie inne formy działalności kulturalnej związane z udziałem publiczności, takie jak koncerty, przedstawienia teatralne, projekcje filmów, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne, wernisaże czy udostępnianie zbiorów przez muzea będą mogły odbywać się jedynie w przestrzeni wirtualnej.

Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące udostępniania zbiorów można znaleźć na stronie www.bn.org.pl.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/i wz/w kj

COMMENTS