HomePOLSKA

W Sejmie drugie czytanie projektu o dodatkowej niedzieli handlowej

W Sejmie drugie czytanie projektu o dodatkowej niedzieli handlowej

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o dodatkowej niedzieli handlowej i pracy podczas izolacji znosi jednorazowo zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia. Z jednej strony ma to rozłożyć przedświąteczny ruch w sklepach, a z drugiej- poprawić sytuację finansową przedsiębiorstw dotkniętych kryzysem.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu.

Podczas dyskusji Urszula Rusecka z Prawa i Sprawiedliwości przypomniała, że w grudniu miały być dwie niedziele handlowe – 13 i 20 grudnia. “Okres przedświąteczny, jest okresem, w którym liczba klientów jest znaczna” – mówiła. Dodała, że proponowane rozwiązania są “wynikiem postulatów zgłaszanych przez pracowników i pracodawców.

Iwona Kozłowska z Koalicji Obywatelskiej mówiła, że zmiana znosząca w tym roku zakaz handlu w niedzielę 6 grudnia jest zasadna. Posłanka wniosła też w imieniu KO poprawkę, by w 2021 roku wszystkie niedziele były dniami handlowymi. “W obecnej sytuacji, mimo zaleceń związanych z dystansem społecznym, w sklepach tworzą się kolejki i to głównie w soboty” – powiedziała. Dodała, że propozycja ma też uzasadnienie ekonomiczne. Jak mówiła, jeżeli sklepy w centrach handlowych zaczną się zamykać, mogą zniknąć etaty obsadzane głównie przez studentów.

Projekt reguluje ponadto kwestię pracy zdalnej dla osób zakażonych koronawirusem, ale przechodzących chorobę łagodnie lub bezobjawowo i przebywających w izolacji. Obecnie pracę zdalną może wykonywać tylko pracownik skierowany na kwarantannę domową, a nie izolację.
W uzasadnieniu projektu rząd wskazuje, że duża liczba zakażonych nie wykazuje objawów choroby COVID-19, dlatego powinni mieć oni możliwość świadczenia pracy na odległość za zgodą swojego pracodawcy. Wówczas taki pracownik będzie otrzymywał pełne wynagrodzenie. Natomiast w przypadku, gdy jego stan zdrowia się pogorszy, uzyska on prawo do zasiłku chorobowego. Rozwiązanie ma też pomóc pracodawcom, których dotyka problem deficytu pracowników z powodu pandemii.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/i ms/w dyd

COMMENTS