HomeKultura

Obraz “Zbawiciel Świata” trafi do Luwru w Abu Zabi

Obraz “Zbawiciel Świata” trafi do Luwru w Abu Zabi

Sprzedany za 450 milionów dolarów obraz Leonarda da Vinci będzie można zobaczyć w otwartym niedawno Luwrze w Abu Zabi. “Zbawiciela Świata” prawdopodobnie kupił na aukcji saudyjski książę.

W placówce posługującej się nazwą francuskiego muzeum już teraz można oglądać jeden z obrazów Leonarda da Vinci – “La Belle Ferroni”. Wypożyczone dzieło wróci jednak do Paryża w przyszłym roku. Muzeum nie potwierdziło na razie czy “Zbawiciel Świata – Salvator Mundi” będzie prezentowany dokładnie w tym samym miejscu.

Sprzedane w listopadzie w Nowym Jorku płótno jest najdroższym dziełem sztuki w historii. Obraz przedstawiający Chrystusa został kupiony na aukcji w Nowym Jorku prawdopodobnie przez jednego z książąt saudyjskich. Jest to jedyne płótno mistrza renesansu, które pozostaje w prywatnych rękach. Pozostałych 15 obrazów jest w dyspozycji instytucji publicznych.

Muzeum w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma ambicję pokazywania sztuki z różnych kręgów kulturowych. W 12 galeriach tematycznych zgromadzono 600 eksponatów, z których ponad połowa została wypożyczona z Francji. Za samo wykorzystanie nazwy francuskiego Luwru Emiratczycy zapłacili ponad 400 milionów euro.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Anna Dudzinska/Dubaj/kano

COMMENTS