HomeŚwiat

Niemcy: Na zjeździe SPD ma zapaść decyzja o koalicji z chadekami

Niemcy: Na zjeździe SPD ma zapaść decyzja o koalicji z chadekami

Dziś w Niemczech rozpoczyna się trzydniowy zjazd SPD. Delegaci mają ostatecznie zdecydować, czy rozpocząć rozmowy z chadekami o utworzeniu koalicyjnego rządu. Odbędą się także wybory przewodniczącego partii. Jedynym kandydatem jest obecny lider socjaldemokratów Martin Schulz.

Prezydium SPD kilka dni temu opowiedziało się za podjęciem sondażowych rozmów z CDU i CSU. Teraz decyzję musi podjąć 600 delegatów na zjazd partii. Eksperci przewidują gorącą debatę na ten temat. Zdecydowanym przeciwnikiem koalicji z chadekami jest cała partyjna młodzieżówka. Od kilku dni młodzi socjaldemokraci prowadzą wewnątrz partii akcję zbierania podpisów przeciwko wielkiej koalicji i zebrali ich już kilka tysięcy.

Zjazd wybierze także nowego przewodniczącego. Jedynym kandydatem jest Martin Schulz, ale eksperci twierdzą, że w ostatnich tygodniach znacznie zmalała jego popularność i na pewno nie otrzyma – tak jak w poprzednich wyborach – 100 procent głosów.

Wybory parlamentarne 24 września wygrali chadecy z Angelą Merkel na czele, ale by utworzyć stabilny rząd, muszą szukać koalicjantów. Nie udało im się stworzyć koalicji z Zielonymi i FDP, teraz próbują rozmawiać o koalicji z socjaldemokratami.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/kano

COMMENTS